SK/Prabhupada 0702 - Som duša, večný - kontaminoval som sa hmotou, preto trpím



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Prabhupāda: Áno?

Śīlavatī: Prabhupāda, povedal si, že pokiaľ sa človek zamestnáva sexuálnym životom nemôže sa stať yogím.

Prabhupāda: Áno.

Śīlavatī: Ešte v iný deň si vychvaľovať vysokú hodnotu rodinného života, a teraz povieš, a vymenoval si niektorých veľkých ačáryov, ktorí boli hospodári a povieš...

Prabhupāda: Áno, to je bhakti yoha. V tomto obvyklom yógovom systéme, ako bude vysvetlené v tejto kapitole, človek musí striktne nasledovať život v celibáte. Ale v bhakti-yoge je celá hlavná myšlienka, aby ste zamerali vašu myseľ na Krišnu. Takže akákoľvek pozícia....Rodinný život nie je určený na oddávanie sa sexuálnemu pôžitku. Hospodár môže mať ženu, môže mať sexuálny život, ale to kvôli tomu, aby mal deti, to je celé. Hospodár neznamená, že dostane licenciu na legalizáciu prostitúcie. To nie je hospodár. Hospodár môže mať jednoducho sexuálny život, aby splodil pekné dieťa, to je všetko, nič viac. To je život hospodára, úplne kontrolovaný. Hospodár neznamená, že kedykoľvek dostane tento a môže ho používať. Nie. Hospodár, muž a žena, obaja Krišna vedomí, zamestnaní v Krišna vedomých povinnostiach, ale keď chcú dieťa, Krišna vedomé, to je všetko. To je tiež dobrovoľná antikoncepčná metóda. Jedno, alebo dve, alebo tri deti, to je všetko, nie viac. Takže život hospodára neznamená sexuálny život bez obmedzení. Ale pre duchovný život...Ten, kto chce pokročiť v duchovnom živote, či už prijal tento systém bhakti yogy, alebo tento aštanga yogový, alebo jñāna yogový systém, oddávanie sa neobmedzenému sexu tam nikde nie je. Sexuálny pôžitok znamená, že sa musíte vrátiť späť. Ak sa snažíte užívať si zmysly, to je materialistický spôsob života.

Materialistická spôsob života je, že mám dobré zmysly, tak si budem užívať zmysly v najplnšom rozsahu. To je materialistický spôsob života. Ako mačky, psy a prasatá. Prasatá, vždy keď sú sexuálne naklonené, tak sa nestarajú, či je to ich matka, alebo sestra, alebo to a to. Chápete? To je uvedené v Śrīmad-Bhāgavatam: nāyaṁ deho deha-bhājāṁ nṛloke kaṣṭān kāmān arhate viḍ-bhujāṁ ye (SB 5.5.1). Viḍ-bhujām. Viḍ-bhujām znamená, viṭ znamená výkal, a bhujām je pojedač. Takže zmyslový pôžitok pojedača výkalov nie je určený pre túto ľudskú formu života. Pojedačom výkalov sa myslia tieto prasatá. Zmyslový pôžitok prasiat nie je určený pre ľudskú formu života. Obmedzenie. Preto je v ľudskej forme života systém manželstva. Prečo? Čo je manželstvo a prostitúcia? Manželský život znamená obmedzený sexuálny život. Systém manželstva neznamená, že si vezmete ženu, ach - bez toho, že budete žiť neobmedzeným sexuálnym životom. Nie, to nie je manželstvo. Manželstvo znamená obmedziť váš sexuálny život. Muž bude pátrať po sexuálnom živote tu a tam? Nie, to nemôžete. Tu je vaša žena, a tá je len pre dieťa. To je obmedzenie.

Sú štyri veci: loke vyavāyāmiṣa-madya-sevā nityā hi jantor na hi tatra codanā (SB 11.5.11). Vyavāya - sexuálny život, a jedenie mäsa, āmiṣa. Ámiṣa. znamená jedenie mäsa, rýb, vajec. Takže, vyavāya znamená sex. Sex a jedenie mäsa, nevegetariánska diéta. Āmiṣa… Mada-sevā, intoxikácia. Nityāsu jantuḥ. Každá podmienená duša má prirodzený sklon. Pravṛtti. Ale človek to musí ovládať. To je ľudský život. Ak sa vložíte do vĺn prirodzených sklonov, to nie je ľudský život. Musíte to obmedzovať. Celý ľudský život znamená učenie sa obmedzeniu. To je ľudský život. To je dokonalá védska civilizácia. Tapo divyaṁ yena śuddhyet sattvam (SB 5.5.1). Človek musí očistiť jeho existenciu. Čo je to existencia? Ja som duša, vždy večná, večná. Teraz som znečistený touto hmotou, preto trpím. Takže sa musím očistiť. Rovnako sa musíte oslobodiť z tejto chorej podmienenosti. Keď máte horúčku, beriete lieky. Nie neobmedzený pôžitok. Doktor vám hovorí: "Nerobte toto, nerobte toto, nerobte toto." Podobne táto ľudská forma života je dostať sa z chorého stavu života - mať materiálne telo. Takže ak to neobmedzíme, kde je liečba? Kde je liek? Celý systém je obmedzenie. Tapo divyam (SB 5.5.1). Človek má iba koncentrovať jeho aktivity na odriekanie, pokánie, na transcendentálnu realizáciu.

To je ľudská forma života. Avšak sú rôzne stavy v ľudskej spoločnosti: brahmacārī, gṛhastha, vānaprastha, sannyāsa. Celý proces je obmedzený. Ale gṛhastha, hospodár znamená dať malú licenciu pre tých, ktorí úplne neobmedzili sexuálny život. To je celé. Gṛhastha neznamená neobmedzený sexuálny život. Ak ste poznali manželský život takto, tak to je zlá koncepcia. Musíte sa kontrolovať, ak sa chcete dostať z tohto podmieneného stavu života. Nemôžete sa z neho dostať tak, že si neobmedzene užívate vaše zmysly. Nie. To nie je možné. Yad indriya-prītaya āpṛṇoti na sādhu manye yata ātmano 'yam asann api kleśada āsa dehaḥ (SB 5.5.4). Tí, ktorí sa oddávajú neobmedzene v civilizácii zmyslovému pôžitku...To nie je dobré. Pretože to človeka vedie k ďalšiemu prijatiu tohoto materiálneho tela. Môžno ľudské telo, alebo zvieracie, alebo iné telo. Ale musí prijať toto telo. A pokým prijímate toto telo, potom budete musieť podstupovať trojité utrpenie tela. Zrodenie, smrť, starobu, chorobu. Sú tam symptómy trojitého utrpenia.

Takže ľudia...musia pochopiť vedecky tieto veci, ale oni ich zanedbávajú. Preto stále trpia. Nestarajú sa tiež o utrpenie. Ako zvieratá, tie trpia, ale nestarajú sa o to. Zabudli. Takže prakticky, táto civilizácia užívania zmyslov znamená zvieracia civilizácia. Trošku naleštená, to je všetko.