SK/Prabhupada 0781 - Skutočná dokonalosť yogy znamená upnúť myseľ na Lotosové Nohy Krišnu

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Skutočná dokonalosť yogy znamená upnúť myseľ na Lotosové Nohy Krišnu
- Prabhupāda 0781


Lecture on SB 6.1.21 -- Chicago, July 5, 1975

Kto je kvalifikovaný brahmana? Počuli ste to mnoho krát: śamo damaḥ satyaṁ śaucam ārjavaṁ titikṣā, jñānaṁ vijñānam āstikyaṁ brahma-karma svabhāva-jam (BG 18.42). Tieto kvality by sa mali rozvíjať. Ako prvé, śama. Śama znamená rovnováha v mentálnej situácií. Myseľ nie je nikdy rozrušená. Je veľmi veľa dôvodov, aby bola myseľ rozrušená. Keď myseľ nie je rozrušená, to sa volá samaḥ. Guruṇāpi duḥkhena na vicālyate. To sa volá dokonalosť yogy.

yaṁ labdhvā cāparaṁ lābhaṁ
manyate nādhikaṁ tataḥ
yasmin sthite guruṇāpi
duḥkhena na vicālyate
(BG 6.22)

To je tréning. Myseľ je veľmi prelietavá. Dokonca pred 5000 rokmi, keď Arjunovi radil Krišna: "Sústreď svoju nepokojnú myseľ," on úprimne povedal: "Krišna, to nie je možné." Cañcalaṁ hi manaḥ kṛṣṇa pramāthi balavad dṛḍham (BG 6.34): "Veď myseľ je nestála, búrlivá, spurná a veľmi silná. Myslím si, že skrotiť vietor je ľahšie. Takže to nie je možné." Ale v skutočnosti jeho myseľ bola upriamená na Krišnu. Takže tí, ktorí upriamili myseľ na lotosové nohy Krišnu, tí ju porazili. Ich myseľ je sústredená. To je chcené. Sa vai manaḥ kṛṣṇa-padāravindayor vacāṁsi vaikuṇṭha-guṇānuvarṇane (SB 9.4.18). Toto sú kvalifikácie Mahārāja Ambarīṣa. Bol veľmi zodpovedný panovník, ale jeho myseľ bola fixovaná na lotosové nohy Krišnu. To je žiaduce.

Takže táto brahmanská kvalifikácia, tréning sústredenia mysle na lotosové nohy Krišnu a to je dokonalosť yogy. Yoga znamená...Neukazovať žiadne magické výkony. Nie. Skutočná dokonalosť yogy znamená sústrediť myseľ na lotosové nohy Krišnu. Preto v Bhagavad.gíte nájdete na úplny záver tejto yogovej kapitoly, šiestej kapitoly

yoginām api sarveṣāṁ
mad-gatenāntar-ātmanā
śraddhāvān bhajate yo māṁ
sa me yuktatamo mataḥ
(BG 6.47)

To povzbudzovalo Arjunu, preto si Arjuna myslel: "Som neschopný. Nemôžem sa sústrediť." Ale jeho myseľ už bola sústredená. Preto ho Krišna povzbudzoval: " Nenechaj sa odradiť. Ktokoľvek má myseľ vždy sústredenú vo Mne, je prvotriedny, najvyšší yogín." Preto by sme mali vždy myslieť na Krišnu. To je Hare Krišna mantra. Ak spievate Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa, to znamená, že vaša myseľ je sústredená na Krišnu. To je dokonalosť yogy. Prvá kvalifikácia, ako byť brahmanom: udržiavať myseľ sústredenú, nebyť rozrušený, śama. A keď je vaša myseľ sústredená, potom budú vaše zmysly ovládnuté. Ak sústredíte vašu myseľ tak, že: "Budem jednoducho spievať Hare Krišna a prijímať prasádam, žiadna iná práca", potom budú zmysly ovládnuté automaticky. Tā'ra madhye jihwā ati, lobhamoy sudurmati.