SL/Prabhupada 0284 - Moj položaj je podrejeni položaj



Lecture -- Seattle, September 30, 1968

Tako da je to gibanje za zavest Krišne povsem enostavno. Zelo enostavno. Gospod Caitanya Mahāprabhu je to posebej otvoril, čeprav je že zelo staro, v Vedskih zapisih, toda vseeno, če pogledamo z zgodovinskega vidika, je zavest Krišne tu, od kar se je, na tej zemlji, pojavil Gospod Krišna, pred petimi tisočimi leti, je Gospod Caitanya, to gibanje, zavest Krišne, razširil. Njegova misija, misija Gospoda Caitanye, je ārādhyo bhagavān vrajeśa-tanayaḥ. Če želiš ljubiti, če želiš biti podrejen... Vsi so podrejeni. To je lažno. Vsi želijo biti neodvisni, toda nihče ni neodvisen. Vsi so podrejeni. Nihče ne more reči, da "Jaz sem neodvisen." Lahko, kdo od vas, reče, da je neodvisen? Je kakšen? Ne. Vsi so prostovoljno podrejeni. Ne na silo. Vsi postanejo podrejeni. Dekle reče fantu, "Želim postati tvoja podrejena," prostovoljno. Podobno reče fant, dekletu, "Želim si biti tvoj podrejeni." Zakaj? Takšna je moja narava. Želim biti podrejen, ker je moja narava takšna, da sem podrejen. Toda tega ne vem. Ljubše mi je... Zavračam podreditev; sprejmem druge vrste podreditev. Toda podrejanje je prisotno. Tako kot delavec. On dela tu. Če drugje najde nekaj, za boljšo plačo, bo šel tja. Toda to ne pomeni, da je postal neodvisen. Še zmeraj je podrejen. Tako da nas, Gospod Caitanya uči, če si želiš biti podrejen ali če želiš nekoga častiti... Kdo časti nekoga? Zakaj bi častil, če ne čutiš, da je nekdo višji od tebe? Častim svojega šefa, ker mislim, da je on boljši od mene. Daje mi plačo, mesečno šeststo dolarjev. Zato ga častim, moram mu ustreči.

Caitanya Mahāprabhu je rekel, da postani podrejen Krišni. Ārādhyo bhagavān vrajeśa-tanayaḥ. Če želiš častiti, časti Krišno. In naslednje, tad-dhāmaṁ vṛndāvanam. Če želiš častiti nekoga, potem ljubi Krišno ali časti Krišno, ali Njegovo mesto Vṛndāvan. Zato, ker si vsi ljudje želijo ljubiti neka mesta. To je sedaj nacionalizem - neke države. Nekdo reče, "Ljubim Ameriko." Nekdo drug reče, "Ljubim Kitajsko." Nekdo reče, "Ljubim Rusijo." Tako da, vsak želi ljubiti neko zemljo. Bhauma ijya-dhīḥ. Bhauma ijya-dhīḥ. Ljudje so po naravi nagnjeni k temu, da ljubijo neko zemljo. Na splošno, tam, kjer je oseba rojena, tam poskuša ljubiti. Caitanya Mahāprabhu je rekel, da "Ker si nagnjen k temu, da ljubiš nekoga, ljubi Krišno. Ker želiš ljubiti neko državo, zemljo, ljubi Vṛndāvan." Ārādhyo bhagavān vrajeśa-tanayas tad-dhāma vṛndāvanam. Toda, če kdo reče, "Kako naj ljubim Krišno? Krišne ne morem videti. Kako naj ljubim Krišno?" Potem, Caitanya Mahāprabhu reče, ramyā kācid upāsanā vrajavadhū-vargeṇa yā kalpitā. Če se želiš naučiti, če želiš izvedeti, je proces čaščenja Krišne, da ljubiš Krišno, ta, da poskusiš slediti stopinjam gopij. Gopije. Gopije, njihova ljubezen - najvišje izpopolnjena ljubezen. Ramyā kācid upāsanā. Na svetu obstajajo različne oblike ljubezni ali čaščenja. Na začetku je, "O, Bog, daj nam danes naš vsakdanji kruh." To je začetek. Potem smo, mislil sem reči, nauči se ljubiti Boga, dano nam je navodilo: "Pojdi v tempelj, pojdi v cerkev in moli k Bogu za svoje potrebščine, za svoje pritožbe." To je začetek. Toda to ni čista ljubezen. Čisto ljubezen, izpopolnjeno, čisto ljubezen, lahko najdemo med gopijami. To je ta primer.

Kako? Kako one ljubijo Krišno? One ljubijo Krišno. Krišna je šel... Krišna je bil kravji pastir in Njegovi prijatelji, ostali kravji pastirji, navado je imel, da je šel s svojim kravami in jih pasel naokrog, po celi dan. To je bil ta sistem. Ljudje so bili v tistih časih zadovoljni že s zemljo in kravami, to je vse. To je način, s katerim bi rešili vse ekonomske probleme. Oni niso bili industrialci, niso bili sluge od nikogar. Zgolj dobili so proizvodnjo od zemlje in od krav so dobili mleko, tako je bil ves problem v zvezi s hrano rešen.