SL/Prabhupada 0342 - Vsi mi smo individualne osebe in tudi Krišna je individualna oseba



Lecture on CC Adi-lila 7.7 -- Mayapur, March 9, 1974

Vsak od nas, živih bitij, vsi smo individualne osebe, in Krišna je prav tako individualna oseba. To je znanje. Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). Kṛṣṇa, ali Bog, On je tudi nitya, večen. Mi smo tudi nitya, večni. Na hanyate hanyamāne śarīre (BG 2.20). Mi ne umremo. To je predhodno znanje duhovnega razumevanja, to "Jaz nisem to telo, sem duhovna duša, ahaṁ brahmāsmi, ampak jaz sem individualna oseba." Nityo nityānām. Krišna je individualna oseba; in tudi jaz sem individualna oseba.. Ko Krišna pravi, da sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66), to ne pomeni, da postanemo eno s Krišno, ali se združimo v obstoj Krišne. Ohranjam svojo individualnost, Krišna ohranja svojo individualnost, vendar se strinjam, da bom upošteval njegova navodila. Zato Kṛišṇa v Bhagavad-gīti Arjuni pravi: »Vse sem ti povedal. Kakšna je tvoja odločitev?" Osebno. Ne gre za to, da Kṛišṇa sili Arjuno. Yathecchasi tathā kuru: (BG 18.63) "Lahko napraviš karkoli želiš." To je individualnost.

Torej je to končno znanje, to, ta Māyāvādi filozofija, da postanemo eno, se združimo v obstoj, združimo se v obstoj pomeni, da se združimo s Krišno. Naša individualnost v tem trenutku je māyā, ker načrtujemo toliko stvari. Zatorej se vaša in moja individualnost srečata. Toda, ko ne bo več nasprotovanja - se bomo strinjali, "Osrednja točka je Kṛṣṇa" - to je enost, ne pa, da izgubimo svojo individualnost. Tako kot je navedeno v vsej vedski literaturi in ki jo je izgovoril Krišna, smo vsi individualne osebe. Vsi smo individualne osebe. Svayaṁ bhagavān ekale īśvara. Razlika je v tem, da je On vrhovni vladar, īśvara. Īśvara pomeni vladar. Pravzaprav je vladar, tudi mi smo vladarji, vendar smo njemu podrejeni. Zatorej je on ekale īśvara, en vladar. Īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇa je rečeno v Brahma-saṁhiti. Ekale īśvara. Īśvar ne more biti veliko. To ni īśvara. Māyāvādi filozofija, da je vsak Bog, to ni ravno pravi zaključek. To je podlost. Kṛišṇa pravi, mūḍha. Na māṁ prapadyante mūḍhāḥ (BG 7.15). Tisti, ki se ne preda vrhovnemu īśvari, vrhovnemu Gospodu, bi lahko dobro vedel, "Mūḍha je podlež," ker ne gre za to, da lahko vsi postanemo īśvara. To ni mogoče. Torej īśvara ne bi imel pomena. Īśvara pomeni vladar. Recimo, da smo v skupnosti, to je naše mednarodno društvo. Če bi vsakdo postal vladar ali ācārya, kako bi potem upravljali društvo? Ne. Nekdo mora biti glavni. To je načelo v našem praktičnem življenju. Sledimo našim političnim voditeljem. Ne moremo reči, da "pripadam tej stranki", če ne sledim njenemu vodji. To je naravno.

To je torej vedska trditev, nityo nityānāet cetanaś cetanānām (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). Tu mora biti en vodja, vodja iste kakovosti, nitya. Jaz sem nitya, Kṛišṇa je nitya. Krišna je tudi živo bitje; Jaz sem tudi živo bitje. Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām. Kakšna je torej razlika med Kṛišṇo in menoj? Razlika je v tem, da obstajata dve nityas ali dve cetanaś. Ena je opisana kot ednina, druga pa je opisana kot množina. Nityo nityānām. Ta nityānām je množina, nitya pa je ednina. Torej je Bog nitya, eden, edini, in mi, mi smo tisti, katerim se vlada. Mi smo množina. V tem je razlika. In kako On vlada množini? Tako kot eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān. On nam daje vse, kar nam je potrebno v življenju za vso to množico; zato je On íśvara, On je Krišna, On je Bog. Tisti, ki zagotavlja vse življenjske potrebe, On je íśvara, On je Krišna, On je Bog. Zato lahko zelo dobro razumemo, da nas Krišna vzdržuje, in zakaj nam ne bi smel vladati? To je dejstvo.