SL/Prabhupada 0454 - Zelo tvegano živimo, če ne obudimo naše Divya-Jnane



Lecture -- Bombay, April 1, 1977

Prabhupada: Torej, kaj je ta verz? Divya-jñāna hṛde prakāśito. Samo recitiraj to. (Indijci ponavljajo) Pred tem.

Indijski gostje: Prema-bhakti yāhā hoite, avidyā vināśa yāte, divya-jñāna hṛde prakāśito.

Prabhupada: Torej nuja je prema-bhakti. Prema-bhakti yāhā hoite, avidyā vināśa yāte, divya-jñāna. Kaj je torej ta divja-jñāna? Divya pomeni transcendentalno, ne materialno. Tapo divyam (SB 5.5.1). Divyam pomeni, da smo kombinacija materije in duha. Ta duh je divya, transcendentalen. Apareyam itas tu viddhi me prakṛtiṁ parā (BG 7.5). To je parā prakṛti, nadrejeni. Če obstaja vsevišnja identiteta ... In za razumevanje te vsevišnje identitete potrebujemo vrhunsko znanje in ne navadno znanje. Divya-jñāna hṛde prakāśito. Torej, to je dolžnost guruja, da prebudi to divja-jñāna. Divya-jñāna. In ker guru razsvetli to divja-jñano, ga častijo. To je potrebno. Sodobno ... Moderno ali vedno; to je māyā. Ta divja-jñāna se, mislim reči, nikoli ne manifestira. Skriva se v temi adivya-jñāna. Adivya-jñāna pomeni "jaz sem to telo." "Sem Indijanec", "Sem Američan," "Jaz sem Hindujec", "Musliman sem", to je adivya-jñāna. Dehātma-buddhiḥ. Yasyātma-buddhiḥ kuṇape tri (SB 10.84.13). Nisem to telo.

Torej začetek divya-jñāna je, ko skušamo razumeti, "Nisem to telo. Sem vrhunski element, sem duhovna duša. To je manjvredno. Zakaj bi torej ostal pri tem slabšem znanju? " Ne bi smeli ohranjati to manjvredno ... Inferiorno znanje pomeni tema. Tamasi mā. Vedska odredba je: "Ne ostajajte pri slabšem znanju." Jyotir gamaḥ: "Pridi k vrhunskemu znanju." Torej častimo guruja, ker nam daje vrhunsko znanje. Ne pa to znanje - kako jesti, kako spati, kako imeti spolno življenje in se braniti. Na splošno politični voditelji, družbeni voditelji dajejo to znanje - kako jesti, kako spati, kako seksati, kako se braniti. Guru s temi stvarmi nima stika. On ima divya-jñāna, vrhunsko znanje. To je potrebno. Ta človeška oblika življenja je priložnost, da prebudimo to divja-jñāna hṛde prakāśito. In če nič ne ve o divja-jñāni, preprosto, če je usposobljen, kako jesti, kako spati, kako seksati in se braniti, potem bo življenje izgubljeno. To je velika izguba. Mṛtyu-saṁsāra-vartmani. Aprāpya māṁ nivartante mṛtyu-saṁsāra-vartmani (BG 9.3). To je zelo tvegano življenje, če ne bomo prebudili svoje divya-jñāna. Tega bi se morali vedno spominjati. Zelo tvegano življenje - spet pademo v ocean rojstva in smrti, in ne vemo, kam gremo. Zelo resno. Ta zavest Krišne je divya-jñāna. To ni navadno znanje. Vsi bi morali poskusiti razumeti to divja-jñāna. Daivīṁ prakṛtim āśritam. Zato tisti, ki ga ta divja-jñāna zanima, se imenuje daivīṁ prakṛtim āśritam. Iz daivī, divya izhaja, sanskritska beseda. Sanskritska beseda, iz daivī, divya, pridevnik.

Torej mahātmānas tu māṁ pārtha daivīṁ prakṛtim āśritāḥ (BG 9.13). Kdor se je lotil tega procesa divya-jñāna, je mahātmā. Mahātmā ni ustvarjena z žigosanjem za prejemanje znanja, kako jesti, kako spati, kako seksati. To ni definicija iz śāster. Sa mahātmā su-durlabhaḥ.

bahūnāṁ janmanām ante
jñānavān māṁ prapadyante
vāsudevaḥ sarvam iti
sa mahātmā...
(BG 7.19)

Kdor je dobil to divja-jñāna, vāsudevaḥ sarvam iti s mahātmā, je mahātmā. Toda to je zelo, zelo redko. Sicer pa mahātmā, kot je ta, stojijo na ulici. To je njihovo delo. Zato si morate zavedno zapomniti to besedo, divya-jñāna hṛde prakāśito. In ker duhovni učitelj prebuja divja-jñano, se človek počuti, da mu je dolžan. Yasya prasādād bhagavat-prasādo yasya prasādān na gatiḥ kuto 'pi. Torej ta guru-pūjā je nujna. Tako kot je čaščenje Božanstev nujno ... To ni poceni. To je proces razsvetljenja divya-jñāna.

Najlepša hvala.

Bhakte: Jaya Prabhupada.