SL/Prabhupada 0610 - Osebi lahko rečemo človeško bitje takrat, kadar sledi pravilom instituta varne in ašrame



Lecture on BG 7.1 -- Calcutta, January 27, 1973

Če želite po špekulativnem postopku spoznati Krišno ali Boga, ne samo eno leto, dve leti ... Panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyo vāyor athāpi. Ne miselne špekulacije, ampak na letalu, ki vozi s hitrostjo vāyu, zraka ali uma, hitrost misli, še vedno ne morete doseči s prehodom mnogih kroš let. Še vedno pa ostaja avicintya, nepojmljiv. Če pa se lotite procesa te kṛṣṇa-joge ali bhakti-joge, se lahko Kṛṣṇe zavedate zelo enostavno. Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). Če želite Kṛṣṇo razumeti površno, to ne zadostuje. To je tudi dobro, vendar morate imeti tattvataḥ, kaj je pravzaprav Kṛṣṇa. To znanje je lahko doseženo - bhaktyā, s to kṛṣṇa-yogo V nasprotnem primeru

manuṣyāṇāṁ sahasreṣu
kaścid yatati siddhaye
yatatām api siddhānāṁ
kaścin māṁ vetti tattvataḥ
(BG 7.3)

Po vsem svetu je toliko ljudi. Večinoma so kot živali - brez kulture. Ker v skladu z našo vedsko kulturo, če človek ne stopi v institucijo varṇa in āśrama, ni človek. Ni sprejet. Zato Kṛṣṇa pravi manuṛṣṇyāṇāṁ sahasreṣu. Kdo sprejema to varṇāśramo? Ne. Kaotično stanje. Torej v tem kaotičnem stanju ne morete razumeti, kaj je Bog, kaj je Kṛṣṇa. Zato Kṛṣṇa pravi manuṣyāṇāṁ sahasreṣu. Od mnogih, več tisoč in milijonov ljudi, eden prevzame znanstveni inštitut varṇāśrama-dharma. To pomeni dosledne privržence Ved. Od teh oseb, ki sledijo vedskim načelom, večinoma so vezani na karma-kāṇḍo, obredne obrede. Tako od mnogih milijonov ljudi, ki se ukvarjajo z obrednim obredom, ena postane napredna v znanju. Imenujejo se jñānīs ali špekulativni filozofi. Ne karmi, ampak jñānīs. Tako od mnogih milijonov takih jñānījev eden postane mukta, osvobojen. Brahma-bhūtaḥ prasannātmā na śocati na kāṅkṣati (BG 18.54). To je osvobojena stopnja. Tisti, ki je Brahman realizirana duša, mu ni do ničesar obžalovati ali po ničesar hrepeneti. Ker imamo na stopnji karmi dve bolezni: hrepenenje in obžalovanje. Karkoli imaš, če je izgubljeno, potem obžalujem. "Oh, to in to sem dobil in zdaj je izgubljeno." In karkoli nimamo, hrepenimo po tem. Torej za posedovanje, po katerem hrepenimo, se tako zelo trudimo. In ko se izgubi, spet obžalujemo in jokamo. To je stopnja karmi. Torej, stopnja brahma-bhūtaḥ ... Jñāna stopnja pomeni, da nima več nobenega žalovanja in hrepenenja. Prasannātmā. "Joj, jaz sem ahaṁ brahmāsmi. Kaj imam s tem telesom? Moja naloga je gojiti transcendentalno znanje, brahma-jñāna. " Torej, na tej stopnji je brahma-bhūtaḥ prasannātmā na śocati na kāṅkṣati samaḥ sarveṣu bhūteṣu (BG 18.54). To je test. Nima obžalovanja. Nima hrepenenja. In enak je do vseh. Paṇḍitāḥ sama-darśinaḥ.

vidyā-vinaya-sampanne
brāhmaṇe gavi hastini
śuni caiva śva-pāke ca
paṇḍitāḥ sama-darśinaḥ
(BG 5.18)

Nima razlikovanja. Torej na ta način, ko je nekdo nameščen, potem mad-bhaktiṁ labhate parām (BG 18.54), potem pride na plat predanosti. In ko pride na plat predanosti, bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55), potem je sposoben.