SL/Prabhupada 0990 - Ljubezen ne pomeni "Ljubim sebe" in meditiram na ljubezen - ne



740724 - Lecture SB 01.02.20 - New York

Bhagavad-bhakti - yoga. To je vrsta yoge, pristna yoga. Najvišji sistem yoge je bhagavad-bhakti, bhagavad-bhakti-yoga pa se začne z ādau gurv-āśrayaḥ. Sprva se predamo guruju.

Tad viddhi praṇipātena
paripraśnena sevayā
(BG 4.34).

Zunanja iniciacija nima pomena. Če se guruju ne predamo v polnosti, iniciacija nima pomena. Divya jñāna hṛde prokāśito. Divya-jñāna pomeni "transcendentalno znanje." Varanje guruja, postati diplomatski in spletkarski ter podobne neumnosti nam torej ne bodo pomagale pri bhagavad-bhakti-yogi. Morda boste dobili kaj drugega, nekakšno materialno dobrobit, duhovno življenje pa boste uničili.

Gibanje za zavest Kṛṣṇe je namenjeno duhovnemu razsvetljenju, ne pa pridobivanju, služenju denarja. To ni zavest Kṛṣṇe. Caitanya Mahāprabhu uči:

na dhanaṁ na janaṁ na sundarīṁ
kavitāṁ vā jagad-īśa kāmaye
(CC Antya 20.29, Śikṣāṣṭaka 4)

Na dhanaṁ. Kaj si želijo materialisti? Želijo denar. Želijo veliko sledilcev in veliko podrejenih ali lepo, čudovito ženo. Taki so materialisti. Caitanya Mahāprabhu pa to zavrača. Na dhanaṁ: "Ne, ne. Ne želim denarja." To je poučevanje. Na dhanaṁna na janaṁ: "Ne želim prevlade nad nekom." Ne. Na... Na dhanaṁ na janaṁ na sundarīṁ kavitāṁ; pesniška predstava o lepi, čudoviti ženi. "Ne želim si takih stvari." Kaj pa potem? Bhagavad-bhakti-yoga,

mama janmani janmanīśvare
bhavatād bhaktir ahaitukī tvayi
(CC Antya 20.29, Śikṣāṣṭaka 4)

Bhagavad-bhakta si ne želi niti osvoboditve. Zakaj Kṛṣṇa, Caitanya Mahāprabhu, pravi janmani janmani, "eno rojstvo za drugim..."? Kdor je osvobojen, se ne rodi več v tem materialnem svetu. Impersonalisti se zlijejo s sijajem, z žarki, ki izhajajo iz Kṛṣṇovega telesa, bhaktam pa je dovoljeno vstopiti na Vaikuṇṭho ali Goloko Vṛndāvano. (na stran:) Ne delaj tega zvoka.

Če torej želimo prasanna mano, večno veselje - želimo duhovno življenje. Ne pa da smo vedno zlovoljni in kujemo razne načrte. To ni duhovno življenje. Nobena materialistična oseba ni zadovoljna. Zlovoljno si razbija glavo in med kajenjem in opijanjem dela nekakšne velike, velike načrte. To je materialist. Bhagavad-bhakti-yogataḥ: prasanna-manaso. V Bhagavad-gīti je rečeno:

brahma-bhūtaḥ prasannātmā
na śocati na kāṅkṣati
(BG 18.54)

Prasannātmā. To je duhovno življenje. Izkusite jo, ko dejansko začnete z duhovnim življenjem, pa naj bo to preko impersonalne ali personalne filozofije, v obeh primerih gre namreč za duhovnost; edina razlika je, da si impersonalist misli: "Jaz sem duh; Bog je duh. Zato sva eno. Zlijeva se skupaj." Sāyujya-mukti. Kṛṣṇa jim da sāyujya-mukti. Toda ta položaj ni varen, saj: ānandamayo 'bhyāsāt (Vedānta-sūtra 1.1.12). Ānande, prave ānande ne moremo izkusiti v samoti. Biti morata dva. Ljubezen ne pomeni: "Ljubim sebe" in meditiranja na to ljubezen. Ne. Prisoten mora biti nekdo drug, ljubimec. Zato dvaitavāda. Ko pridete v bhakti šolo, morata biti tam dvaitavāda: dva - Kṛṣṇa in Kṛṣṇov bhakta. Izmenjava med Kṛṣṇo in Kṛṣṇovim služabnikom se imenuje bhakti. Izmenjave se imenujejo bhakti. Zato je rečeno: bhagavad-bhakti-yogataḥ. Ni monizma, enosti. Vedno sta bhakta... Bhakta poskuša zadovoljiti Kṛṣṇo.