SR/Prabhupada 0056 - Postoji dvanaest autoriteta pomenutih u šastrama



Lecture on SB 7.6.1 -- Madras, January 2, 1976

śrī-prahrāda uvāca
kaumāra ācaret prājño
dharmān bhāgavatān iha
durlabhaṁ mānuṣaṁ janma
tad apy adhruvam arthadam
(SB 7.6.1)

Ovo je Prahlāda Mahārāja. On je jedan od autoriteta svesnosti Kṛṣṇe. Postoji dvanaest autoriteta koji se pominju u śāstrama:

svayambhūr nāradaḥ śambhuḥ
kumāraḥ kapilo manuḥ
prahlādo janako bhīṣmo
balir vaiyāsakir vayam
(SB 6.3.20)

Ovo je izjava Yamarāja o autoritetima dharme. Dharma znači bhāgavata-dharma. Mislim da sam objasnio sinoć, dharma znači bhāgavata. Dharmaṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītaṁ (SB 6.3.19). Kao što naš g-din predsednik Vrhovnog suda donese presudu o zakonu, tako da zakon ne može izmisli bilo koji običan čovek ili biznismen, ne. Zakon može da donese jedino država, vlada. Niko ne može da ga stvori. To ne bi... Ako na Višem sudu neko počne da moli, "Gospodine, ja imam sopstveni zakon", g-din Sudija to neće da prihvati. Slično, ne možete da stvorite dharmu. Ili ste veoma moćan čovek... Čak ni predsednik Vrhovnog suda ne može da stvara zakon. Zakon stvara država. Slično, dharma znači bhāgavata-dharma i ostale takozvane dharme, one nisu dharme. Neće biti prihvaćene. Na isti način, zakon stvoren u vašem domu se ne prihvata. Prema tome, dharmaṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītaṁ (SB 6.3.19).

A šta je bhagavat-praṇītaṁ dharma? To je navedeno u Bhagavad-gīti, to svi znamo. On je došao, Kṛṣṇa je došao. Njegova misija je bila dharma-saṁsthāpanārthāya, da uspostavi religiozne principe ili da ih ponovo uspostavi. Dharmasya glānir bhavati bhārata. Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati bhārata (BG 4.7). Ponekad postoji glāni, odstupanja u širenju principa dharme. U tom trenutku dolazi Kṛṣṇa. Paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām (BG 4.8). Yuge yuge sambhavāmi. Dakle, ova dharma, Kṛṣṇa nije došao da reorganizuje takozvane dharme: Hinduističku dharmu, muslimansku dharmu, hrišćansku dharmu, budističku dharmu. Ne. Prema Śrīmad-Bhāgavatamu rečeno je, dharmaḥ projjhita-kaitavo (SB 1.1.2). Dharma koja je vrsta procesa varanja, takva vrsta dharme je projjhita. Prakṛṣṭa-rūpeṇa ujjhita, znači da je izbačena ili odbačena. Dakle, prava dharma je bhāgavata-dharma, istinska dharma. Zato Prahlāda Mahārāja kaže, kaumāra ācaret prājño dharmān bhāgavatān iha (SB 7.6.1). Zapravo, dharma znači Bog, naš odnos sa Bogom i delovanje u skladu sa tim odnosom kako bismo dostigli konačni cilj života. To je dharma.