UK/Prabhupada 1076 - В хвилину смерті ми можемо або залишитися тут, або перенестись у духовний світ



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

В хвилину смерті ми можемо або залишитися тут, або перенестись у духовний світ. Є різні бгави. Матеріальна природа - також одна із бгав. Ми вже пояснювали, що матеріальна природа - це вираження однієї з енергій Верховного Господа. В Вішну-Пурані описані всі енергії Верховного Господа.

viṣṇu-śaktiḥ parā proktā
kṣetra-jñākhyā tathā par
avidyā-karma-saṁjñānyā
tṛtīyā śaktir iṣyate
(CC Madhya 6.154)

Всі енергії, могутність... Парасйа шактір вівідхаіва шрудйате" (CC Madhya 13.65, коментар до вірша). У Верховного Господа незчисленне різноманіття енергій, які ми можемо осягнути. Але великі мудреці, звільнені душі, вони вивчили і описали усі енергії. В трьох частинах. Перша... Всі енергії - Вішну-шакті. Всі енергії є частиною могутності Господа Вішну. Енергія - пара, духовна. І кшетра-гйакхйа татха пара, живі істоти, кшетра-джна вони також належать до вищої енергії. Це підтверджується у Бгаґавад-Гіті. Ми вже пояснювали. Друга енергія, матеріальна енергія - "трітйа карма-самґйанйа" (CC Madhya 6.154). Друга енергія знаходиться у гуні невігластва. І це матеріальна енергія. Отже, матеріальна енергія - також бгаґавад... І в хвилину смерті ми можемо або лишитися в матеріальній енергії, в матеріальному світі, або ж перенестись в духовний світ. Це критерій. В Бгаґавад-Гіті сказано - "йам йам вапі смаран бгавам тйаджаті анте калеварам" "там там еваіті каунтейа сада тад-бгава-бгавітах"

yaṁ yaṁ vāpi smaran bhāvaṁ
tyajaty ante kalevaram
taṁ tam evaiti kaunteya
sadā tad-bhāva-bhāvitaḥ
(BG 8.6)

.

Ми звикли думати, або про матеріальну енергію, або про духовну. Як тепер змінити свідомість? Як роздуми про матеріальну енергію перевести в роздуми про духовну енергію? Щоб думати про духовне, нам дана ведична література. Щоб допомогти нам думати про матеріальну енергію, є багато літератури - газети, журнали, романи, фантастика. Така велика кількість всього. Купа літератури. І наш розум заглиблений у цю літературу. Тточно так же, якщо ми хочемо перенести нашу свідомість в духовну атмосферу, ми повинні читати ведичну літературу. Мудреці залишили так багато ведичної літератури! Пурани. Пурани - це не оповідання. Це історичні хроніки. В "Чайтанья-чарітамріті" є такий вірш - "анаді-бахірмукха джіва Крішна бгулі' ґула атаева Крішна веда-пурана каіла" (CC Madhya 20.117). Ці безпам'ятні живі істоти, обумовлені душі, вони забули про стосунки з Верховним Господом і зайняті роздумами про матеріальну діяльність. І для того, щоб перенести їх здібність думати в духовну сферу, Крішна-дваіпайана Вьяса написав так багато ведичної літератури. Ведична література значить... спочатку він розділив Веди на 4 частини. Потім пояснив їх у Пуранах. Поітм для таких нездатних людей, як стрі, шудри, вайшйі, він створив Махабгарату. І в Махабгараті він розказав Бгагавад-Гіту. Поітм він знову коротко виклав всю ведичну літературу у вигляді Веданта-сутри. І для правильного розуміння Веданта сутри в майбутньому, він створив коментар, який називається Шрімад-Бгаґаватам