SK/Prabhupada 0696 - Bhakti yoga je čistá oddanosť

Revision as of 14:23, 2 September 2016 by Simona (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Slovak Pages with Videos Category:Prabhupada 0696 - in all Languages Category:SK-Quotes - 1969 Category:SK-Quotes - Le...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid URL, must be MP3

Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Oddaný: "Bhakti-yoga je skutočne konečným cieľom, ale aby sme ju mohli podrobne analyzovať, musíme porozumieť ostaným yogám. Yogī, ktorý ide neustále ďalej, je na tej pravej ceste večného šťastia. Ten, kto sa zdržiava na určitom stupni, bez ďalšieho pokroku, je podľa toho nazývaný príslušným menom."

Prabhupáda: Áno. Ak niekto praktikuje jñāna-yogu a myslí si, že to je koniec, tak je na omyle. Musíte robiť ďalší pokrok. Ako sme už mnoho krát uviedli tento príklad, že sú schody. Musíte výjsť na najvyššie poschodie, ktoré je, povedzme, 100. poschodie. Takže niekto je na 50. poschodí, niekto je na 30., niekto je na 80. poschodí. Ak si človek myslí, keď príde na 80., 50., alebo 30. poschodie: "To je koniec," potom nepostupuje. Človek musí prísť na koniec. To je najvyššia úroveň yogy. Celé schody sa môžu nazývať yogou, súvisia, spájajú sa. Neuspokojte sa tým, že ostanete na 50., alebo 80. poschodí. Choďte na najyvššiu úroveň, na 100., alebo 150. poschodie. To je bhakti yoga. Pokračuj.

Oddaný: "Pokiaľ má niekto také šťastie, že sa dostal až na úroveň bhakti yogy všetky ostatné yogy už prekonal."

Prabhupāda: Pokiaľ niekto miesto prechádzania schodmi, dostal možnosť ísť výťahom, tak je za sekundu na vrchu. Čiže ak niekto hovorí: "Prečo by som mal využiť výhodu výťahu? Pôjdem krok za krokom,"môže ísť. Ale je možnosť. Ak príjmete bhakti-yogu, okanžite vám vám pomôže výťah a v momente ste na 100. poschodí. To je proces. Priamy proces. Môžete ísť krok za krokom, nasledujúc ostatné yogy. Ale môžete ísť priamo. Pán Caitanya to odporučil v tomto veku, ľudia žujú veľmi krátko, sú rozrušení, plní úzkosti. Preto Jeho láskavosťou, Jeho bezpríčinnou milosťou, vás ihneď zdvihne - prídete na úroveň bhakti-yogy spievaním Hare Kṛṣṇa. Hneď. Nemusíte čakať. Ihneď vás vezme. To je špeciálny dar Pána Caitanyu. Preto sa Rūpa Gosvāmī modlí, vzdáva úctu Pánovi Caitanyovi: namo mahā-vadānyāya kṛṣṇa-prema-pradāya te (CC Madhya 19.53). „Si najštedrejšia inkarnácia pretože rovno dávaš lásku ku Krišnovi. Aby osoba dosiahla lásku ku Krišnovi, musí prejsť mnohými krokmi a úrovňami yogy, a Ty ju dávaš priamo. Preto si najštedrejší." Takže to je to postavenie. Pokračuj.

Oddaný: "Vedomie Krišnu je teda najvyšším stupňom yogy, rovnako ako keď hovoríme o Himalájach, máme tým na mysli najvyššie hory na svete, ktoré vrcholia Mount Everestom. Uchýliť sa na cestu bhakti-yogy a dospieť k vedomiu Krišnu je veľké šťastie. Potom sme, ako učia Védy, v dobrom postavení. Ideálny yogí sa sústreďuje na Pána Krišnu, ktorý má meno Śyāmasundara, má nádhernú farbu mraku, Jeho tvár podobná lotosu žiari ako slnko, Jeho odev sa blyští drahokamami a Jeho telo je ovenčené kvetinovou girlandou. Pán osvetľuje všetky strany svojim oslnivým jasom zvaným brahmajyoti. Objavuje sa v rôznych podobách ako sú Rāma, Nṛsiṁha, Varāha a Krišna, Najvyššia Božská Osobnosť. Zostupuje jako ľudská bytosť, syn matky Yaśody, a je známy pod menom Kṛṣṇa, Govinda, and Vāsudeva. Je dokonalým dieťaťom, manželom, priateľom a pánom; a vlastní všetky druhy bohatstva a transcendentálne kvality. Ten, kto si je neustále vedomý týchto Pánových rysov, je najdokonalejší yogí. Túto úroveň najvyššej dokonalosti yogy je možné dosiahnuť iba bhakti-yogou. To potvrdzujú všetky védske písma."

Prabhupāda: O bhakti, v Bhagavad-gīte nájdete, že bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). Na začiatku Krišna hovorí, že z miliónov ľudí, Ma skutočne môže poznať iba jeden. A rovnaké slovo fakticky je použité v 18. kapitole, že: "Ak ma niekto chce poznať," Krišnu, alebo Boha, "potom musí prejsť procesom bhakti-yogy." Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). Je to jasne povedané. Vo Védach sa tiež hovorí: jednoducho cestou bhakti, oddanou službou, môžete dosiahnuť najvyššiu úroveň dokonalosti. Iný yogový systém musí byť s prímesou bhakti. Ale bhakti je čistá oddanosť. Preto sa odporúča tento proces bhakti pre tento vek, pretože nie je dosť času vykonávať všetky parafenálie, nejaký iný systém yogy. Ďakujem veľmi pekne.(pauza)