BG/Prabhupada 0160 - Кришна протестира
Conversation at Airport -- October 26, 1973, Bombay
И така, нашето движение за Кришна съзнание е предназначено да образова хората, за да разберат стойността на живота. Съвременната образователна система и цивилизация са толкова деградирали, че хората са забравили ценността на живота. По принцип, в този материален свят всеки е в забрава относно ценността на живота, но човешката форма на живот е възможност за пробуждане на значимостта на живота. В „Шримад-Бхагаватам“ се казва, парабхавас тавад абодха-джато яван на джигясата атма-таттвам. Докато човек не се е пробудил за съзнанието, постигано чрез себепознание, каквото и да прави глупавото живо същество, то е поражение за него. Това поражение присъства и в по-низшите форми на живот, защото те не могат да разберат каква е стойността на живота. Съзнанието им не е развито. Но дори и в човешката форма на живот, продължава същото поражение. Това не е много добра цивилизация. Това е почти животинска цивилизация. Ахара-нидра-бхая-маитхунам ча саманя етат пашубхир наранам. Ако хората са просто заети с четирите принципа на телесните потребности - ядене, спане, съвкупляване и защита - които се наблюдават и при животните, това не е голям напредък на цивилизацията.
И така, нашият опит, движението за Кришна съзнание, съществува, за да образова хората да приемат отговорността на човешкия живот. Това е нашата ведическа цивилизация. Проблемът на живота не е в трудностите за няколко години, докато продължава този живот. Истинският проблем на живота е как да се избавим от повтарящите се раждане, смърт, старост и болести. Това е наставлението в „Бхагавад-гита“. Джанма-мритю-джара-вядхи-духкха-дошанударшанам (БГ 13.9). Хората се сблъскват с толкова много проблеми в живота, но истинският проблем на живота е как да се прекратят раждането, смъртта, старостта и болестите. Хората са безчувствени. Те дотолкова са затъпели, че не разбират проблемите на живота. Преди много, много време, когато Вишвамитра Муни се срещнал с Махараджа Дашаратха, Махараджа Дашаратха го запитал, аихистам ят там пунар джанма джаяя: „Мой скъпи господине, опитът ти да победиш смъртта, как върви тази работа, добре ли? Има ли някакво прекъсване?“
И така, това е нашата ведическа цивилизация, как да победим раждането, смъртта, старостта и болестите. Но в съвремието няма такава информация, нито пък някой се интересува. Дори големи, големи професори не знаят какво има след този живот. Те дори не вярват, че изобщо има живот след смъртта. И така върви тази заслепена цивилизация. Ние се опитваме, доколкото можем, да ги образоваме, че целта на живота, особено в човешката форма на живот, се различава от телесните потребности в живота: ядене, спане, съвкупляване и защита. В „Бхагавад-гита“ също се казва, манушянам сахасрешу кашчид ятати сиддхайе (БГ 7.3) „От много милиони хора, един би се опитал да постигне успех в живота си.“ Сиддхайе, сиддхи. Това е сиддхи, как да се победи раждането, смъртта, старостта и болестите. И манушянам сахасрешу кашчид ятати сиддхайе. Съвременният цивилизован човек е толкова затъпял, че не знае какво е сиддхи. Те си мислят, че „Ако получа някакви пари и една къща, и една кола, това е сиддхи.“ Това не е сиддхи. Можете да прекарате няколко години в много хубава къща, да имате кола, добро семейство. Но във всеки един момент това положение може да се прекрати и ще трябва да приемете друго тяло. Това не знаят. Нито пък ги е грижа да узнаят. И така, те са затъпели толкова, въпреки че са много горди с образованието си и напредъка на цивилизацията. Но ние се възпротивяваме. Ние протестираме. Аз не протестирам. Кришна протестира.
- на мам душкритино мудхах
- прападянте нарадхамах
- маяяпахрита-гяна
- асурам бхавам ашритах
- (БГ 7.15)
Тези негодници, най-низшите от човешкия род, и винаги въвлечени в греховни дейности, такива личности не се заемат с Кришна съзнание. „Не. Има толкова много образовани магистри, професори.“ Кришна казва, маяяпахрита-гянах. „Очевидно те са много образовани, но тяхното истинско знание е отнето от мая.“ Асурам бхавам ашритах. Тази атеистична цивилизация е много опасна. Хората страдат по тази причина. Но те не са много сериозни. Затова Кришна ги нарича мудха, негодници. На мам душкритино мудхах. И така, ние се опитваме поне малко да подтикнем тези мудха, тази мудха цивилизация, да дойдат при светлината на духовния живот. Това е смиреното ни усилие. Но това е казано вече, манушянам сахасрешу (БГ 7.3) „От много милиони хора, единици могат да се захванат.“ Манушянам сахасрешу кашчид ятати сиддхайе. Но това не означава, че трябва да спрем. Точно както през дните ни в училището, колежа, Сър Асутош Мукхерджи започна курс за следдипломна квалификация в университета. Имаше един или двама студенти, но, въпреки това, уроците продължиха и струваха хиляди рупии, без значение, че бяха посещавани само от един-двама студенти. По същия начин това движение за Кришна съзнание трябва да продължава. Няма значение дали глуповатите хора не го разбират или не се присъединяват. Ние трябва да го разпространяваме. Много ви благодаря.