HU/SB 1.16.4


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


4. VERS

nijagrāhaujasā vīraḥ
kaliṁ digvijaye kvacit
nṛpa-liṅga-dharaṁ śūdraṁ
ghnantaṁ go-mithunaṁ padā


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

nijagrāha—méltón megbüntette; ojasā—hősiesen; vīraḥ—bátor hős; kalim—Kalinak, a kor urának; digvijaye—világhódító útja során; kvacit—egyszer; nṛpa-liṅga-dharam—aki királyi ruhában jár; śūdram—az alacsonyabb osztály; ghnantam—bántalmaz; go-mithunam—egy tehenet és egy bikát; padā—a lábán.


FORDÍTÁS

Világhódító útja során egyszer Parīkṣit Mahārāja megpillantotta a Kali-yuga urát. Hitványabb volt egy śūdránál, ám királynak öltözött, és egy tehén meg egy bika lábát bántotta. A király nyomban megragadta, hogy méltóképpen megbüntesse.


MAGYARÁZAT

Ha egy király elindul, hogy meghódítsa a világot, nem azzal a szándékkal teszi, hogy még nagyobb elismerésre tegyen szert. Parīkṣit Mahārāja azután indult világhódító útjára, hogy hatalomra került, de célja nem a többi állam elleni agresszió volt. Ő volt a világ uralkodója, és a kis államok már mind meghódoltak neki. Célja az volt, hogy körülnézzen, hogyan mennek a dolgok az istenfélő államban. A királynak, az Úr képviselőjének az Úr akaratát kell annak rendje és módja szerint véghez vinnie. Saját dicsőségének növeléséről szó sem lehet. Amint Parīkṣit Mahārāja meglátta azt az alantas réteghez tartozó embert, aki királynak öltözve egy tehén és egy bika lábait ütötte, rögtön elfogta és megbüntette őt. A király nem tűri, hogy a legfontosabb állat, a tehén ellen bármilyen sértést elkövessenek, és nem tűri a tiszteletlenséget a legfontosabb ember, a brāhmaṇa ellen sem. Az emberi civilizáció célja a brahminikus kultúra megteremtése, és ennek fenntartásához elengedhetetlen a tehénvédelem. A tej csodálatos, mert minden olyan vitamint tartalmaz, amely az ember magasabb rendű célok eléréséhez szükséges fiziológiai állapotának fenntartásához kell. A brahminikus kultúra csak akkor fejlődhet, ha az embert a jóság tulajdonságának kifejlesztésére nevelik, és ehhez elsődlegesen szükségesek a tejből, gyümölcsből és gabonából készült ételek. Parīkṣit Mahārāja megdöbbenten látta, hogy egy fekete śūdra uralkodónak öltözve a tehenet, az emberi társadalom legfontosabb állatát bántalmazza.

A Kali-korszakra a helytelen irányítás és a nézeteltérések jellemzők, s ennek a legfőbb oka az, hogy arra érdemtelen emberek kerülnek az ország élére, akik az alacsonyabb rendű emberek tulajdonságaival rendelkeznek, és akiknek nincs semmiféle magasztosabb céljuk az életben. Ha ezek az emberek királyi rangra emelkednek, biztos, hogy legelőször a tehenet és a brahminikus kultúrát bántalmazzák, s ezzel az egész társadalmat a pokol felé taszítják. Parīkṣit Mahārāja olyan nagyszerű neveltetésben részesült, hogy megérezte: ez az eredeti oka a viszálynak szerte a világon, s még időben gátat akart vetni neki.