HU/SB 2.1.6


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


6. VERS

etāvān sāṅkhya-yogābhyāṁ
sva-dharma-pariniṣṭhayā
janma-lābhaḥ paraḥ puṁsām
ante nārāyaṇa-smṛtiḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

etāvān—mindezek; sāṅkhya—teljes tudás az anyagról és a szellemről; yogābhyām—a misztikus képességek ismerete; sva-dharma—az előírt kötelesség; pariniṣṭhayā—teljes érzékeléssel; janma—születés; lābhaḥ—nyereség; paraḥ—a legfelsőbb; puṁsām—egy személynek; ante—végül; nārāyaṇa—az Istenség Személyisége; smṛtiḥ—emlékezés.


FORDÍTÁS

Az emberi élet tökéletessége    —    melyet akár az anyagról és a szellemről szóló teljes tudás, akár a misztikus erők gyakorlása, akár kötelességünk tökéletes végzése segítségével elérhetünk    —    nem más, mint életünk végén a Legfelsőbb Úrra emlékezni.


MAGYARÁZAT

Nārāyaṇa a transzcendentális Istenség Személyisége, aki fölötte áll az anyagi teremtésnek. Minden megteremtett, létező és végül megsemmisülő dolog a mahat-tattván (az anyagi szubsztancián) belül helyezkedik el, s összességüket anyagi világként ismerjük. Nārāyaṇának, az Istenség Személyiségének léte azonban nem e mahat-tattva korlátain belül van, s így neve, formája, sajátságai stb. túl vannak az anyagi világ határain. Az empirikus filozófiai elmélkedéssel    —    amely különbséget tesz anyag és szellem között    —,    a misztikus képességek kifejlesztésével    —    amely végül segít abban, hogy gyakorlója az univerzum bármely bolygójára, illetve az univerzumon túli bolygókra is eljuthasson    —,    valamint a vallásos kötelességek végrehajtásával egyaránt elérhetjük a legfőbb tökéletességet, feltéve, ha képesek vagyunk felemelkedni a nārāyaṇa-smṛti szintre, amely nem más, mint állandó emlékezés az Istenség Személyiségére. Ez csakis egy tiszta bhakta társaságában történhet, aki a szentírásokban meghatározott kötelességeket alapul véve elvégzi az utolsó simításokat minden jñānī, yogī vagy karmī transzcendentális cselekedetén. A történelemben sok példát találunk a lelki tökéletesség elérésére: a kilenc híres Yogendra vagy a Sanakādi Ṛṣik csak azután érték el a tökéletességet, miután megszilárdultak az Úr odaadó szolgálatában. Az Úr egyetlen bhaktája sem tért még le az odaadó szolgálat útjáról, hogy olyan módszerekhez folyamodjon, amelyeket a jñānīk és a yogīk követnek. Mindenki vágyik arra, hogy saját területén a legtökéletesebb szintre jusson el. E versből megtudhatjuk, hogy ez a tökéletesség nem más, mint a nārāyaṇa-smṛti, amelynek elérése érdekében mindenkinek a tőle telhető legnagyobb erőfeszítést kell tennie. Más szóval tehát életünket úgy kell alakítanunk, hogy lassanként minden pillanatában az Istenség Személyiségére gondolhassunk.