HU/SB 4.8.22


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


22. VERS

tam eva vatsāśraya bhṛtya-vatsalaṁ
mumukṣubhir mṛgya-padābja-paddhatim
ananya-bhāve nija-dharma-bhāvite
manasy avasthāpya bhajasva pūruṣam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

tam—Ő; eva—szintén; vatsa—kedves fiam; āśraya—keress menedéket; bhṛtya-vatsalam—az Istenség Legfelsőbb Személyiségénél, aki nagyon kedves a bhaktáihoz; mumukṣubhiḥ—azok által is, akik felszabadulásra vágynak; mṛgya—keresni kell; pada-abja—lótuszláb; paddhatim—rendszer; ananya-bhāve—rendíthetetlen helyzetben; nija-dharma-bhāvite—visszanyerve eredeti helyzetét; manasi—az elmének; avasthāpya—helyezve; bhajasva—folytatva az odaadó szolgálatot; pūruṣam—a Legfelsőbb Személy.


FORDÍTÁS

Kedves fiam! Te is keress menedéket az Istenség Legfelsőbb Személyiségénél, aki nagyon kedves a bhaktáihoz! Azok, akik ki akarnak szabadulni a születés és halál körforgásából, mindig az Úr lótuszlábánál, az odaadó szolgálatban keresnek oltalmat. A számodra előírt kötelességet végrehajtva tisztulj meg, helyezd az Istenség Legfelsőbb Személyiségét a szívedbe, és anélkül hogy akár csak egy pillanatra is megtántorodnál, szolgáld Őt örökké!


MAGYARÁZAT

A bhakti-yoga rendszere, amiről Sunīti királynő a fiának beszél, Isten megvalósításának általános útja. Mindenki végezheti foglalkozás szerinti eredeti kötelességét, s ezzel egy időben a szívében tarthatja az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Ezt Maga az Úr tanította Arjunának a Bhagavad-gītāban: „Harcolj tovább, de emlékezz Rám!” Ez legyen a jelmondata minden becsületes embernek, aki a Kṛṣṇa-tudatban kutat a tökéletesség után. Ezzel kapcsolatban Sunīti királynő elmondta fiának, hogy az Istenség Legfelsőbb Személyiségét bhṛtya-vatsalának ismerik, ami azt jelzi, hogy nagyon kedves a bhaktáihoz. Sunīti így szólt: „Sírva szaladtál hozzám, amikor mostohaanyád megbántott, de én nem tehetek érted semmit. Kṛṣṇa azonban olyan kegyes a bhaktáihoz, hogy ha Hozzá fordulsz, az Ő szeretete és gyengéd törődése sok millió hozzám hasonló anya kedvességét múlja felül. Amikor már senki sem tud enyhíteni a bhakta szenvedésén, Kṛṣṇa mindig képes segíteni rajta.” Sunīti királynő azt is kihangsúlyozta, hogy az a folyamat, amellyel megközelíthetjük az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, nem könnyű, ám még a lelki megvalósításban fejlett szinten álló nagy bölcsek is ezt az utat keresik. Sunīti királynő intelmében arra is utalt, hogy Dhruva Mahārāja csupán egy ötéves kisgyerek, s így lehetetlen számára, hogy a karma-kāṇḍa folyamatával tisztuljon meg. A bhakti-yogát követve azonban bárki megtisztulhat    —    legyen bármilyen korú, legyen akár még öt évesnél is fiatalabb. Ez a bhakti-yoga rendkívüli jelentősége. Sunīti ezért azt tanácsolta Dhruva Mahārājának, hogy ne fogadja el se a félistenimádatot, se más folyamatokat, hanem forduljon egyedül az Istenség Legfelsőbb Személyiségéhez, s ez teljes tökéletességet eredményez majd. Amint a szívünkbe helyezzük az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, egyszerre minden könnyű és sikeres lesz.