CS/Prabhupada 0153 - Literární počin testuje inteligenci jedince

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 0152
Následující stránka - Video 0154 Go-next.png

Literární počin testuje inteligenci jedince
- Prabhupāda 0153


Interview with Newsweek -- July 14, 1976, New York

Tazatel: Mohl byste probrat ty tři činnosti, které jste zmínil - stravování, spánek a sex, a říci mi konkrétně, jaká pravidla či tipy byste dal lidem, kteří hledají duchovní osvícení, abyste jim pomohl v tomto směru v jejich životech.

Prabhupáda: Ano. Ano, pomocí našich knih. Našich knih. Máte toho dost k porozumění. Nestane se to tak, že byste všechno pochopili hned.

Tazatel: Co jsem pochopila, tak spíte velice málo. Spíte tři nebo čtyři hodiny v noci. Cítíte to tak, že něčeho takového by měla osoba duchovně činná také dosáhnout?

Prabhupáda: Ano, můžeme to vidět na chování Gósvámích. Jejich hmotné nezbytnosti téměr zmizely. Toto stravování, spánek, rozmnožování a obrana pro ně v podstatě neexistovalo. Prostě se jen věnovali věcem spojených s Krišnou.

Tazatel: Například čemu?

Ráméšvara: Věcem spoejných s Krišnou neboli službě Bohu.

Bali-mardana: Dává vám příklad předchozích duchovních učitelů.

Tazatel: No, mě spíš zajímalo, proč... Došel k názoru, že tři čtyři hodiny jsou doba nezbytná ke spánku?

Bali-mardana: Jinými slovy, proč...Ptá se, proč spíte tři čtyři hodiny denně. Jak jste se dostal k takovému standardu?

Prabhupáda: Není to nic umělého. Čím více se věnujete duchovním činnostem, tím více se osvobozujete od hmotných činností. Tak se to dá ověřit.

Tazatel: A vy jste tedy dospěl k tomuto...

Prabhupáda: Ne, já nemluvím o sobě, jen říkám, že tak se to dá ověřit. Bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syāt (SB 11.2.42). Pokročíte-li v bhakti, v duchovním životě, pak vás hmotný život přestane zajímat.

Tazatel: Myslíte si, že existují rozdíly mezi různými lidmi na tomto světě? Jinými slovy, myslíte se, že Indové narozdíl od Evropanů mají větší sklony nebo jsou více nakloněni k vědomí Krišny?

Prabhupáda: Ne, každý inteligentní člověk se může stát vědomým Krišny. Jak jsem již vysvětlil, nejste-li dost inteligentní, nemůžete přijmout vědomí Krišny. Je to tedy přístupné všem. Existují však různé stupně inteligence. V Evropě, v Americe jsou lidé inteligentní, jejich inteligence je však využita k hmotným účelům. A v Indii je jejich inteligence využita k duchovním účelům. Proto tam najdete tak vysoký duchovní standard života, knih, literatury. Tak jako Vjásadéva. Vjásadéva byl také hospodářem, žil však v lese, a podívejte se na jeho přínos literatuře. O něčem takovém se nikomu ani nemůže zdát. Lidská inteligence je tedy ověřena podle literárního přínosu. Všem těmto významným lidem hmotnéo světa, vědcům, filozofům, dokonce i technikům, se dostalo uznání díky jejich sepsaným pracem, díky jejich přínosu, ne kvůli jejich mocným tělům.