HE/Prabhupada 0160 - קְרּישְׁנַּה לא מסכים

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
לדף הקודם - וידאו 0159 Go-previous-rtl.png
Go-next-rtl.png לדף הבא - וידאו 0161

קְרּישְׁנַּה לא מסכים
- פְּרַבְּהוּפָּאדַה 0160


שיחה בשדה התעופה - ה-26 באוקטובר, 1973, בּוֹמְבֵּי

התנועה שלנו לתודעת קְרּישְׁנַּה - מטרתה לחנך אנשים להבין את ערך החיים. מערכת החינוך המודרנית של הציויליזציה מדורדרת שאנשים שכחו את ערכם של החיים. על פי רוב, בעולם החומרי כולם שכחנים בכל הנוגע לערך החיים. אלא שצורת חיי האדם היא הזדמנות לעורר את חשיבות החיים.

בַּשְׂרִימַד-בְּהָאגַוַתַם זה נאמר: פַּרָאבְּהַוַס תָאוַד אַבּוֹדְהַה-גָ'אתוֹ יָאוַן נַה ג'יגְ'נָֿאסַתַה אָתְמַה-תַתְתְוַם - כל עוד אדם איננו ער לתודעה של הגשמה עצמית, ישות החיים הטיפשית, כל דבר שהוא ינסה - תבוסה עבורו. תבוסה זו מתרחשת במיני החיים הנמוכים כיוון שאינם מסוגלים להבין את ערכם של החיים. התודעה שלהם אינה מתקדמת או מפותחת.

אפילו בצורת חיים האדם, כאשר אותה תבוסה מתארכת, אין זו ציויליזציה טובה ביותר. זאת ציויליזציה כמעט חייתית: אָהָארַה-נידְרָה בְּהַיַה-מָיתְהוּנַםּ צַ'ה סַמָאנְיָא אֵתַת פַּשׂוּבְּהיר נַרָאנָּאם. כאשר אנשים פשוט עסוקים בארבעת העקרונות של צורך גופני - אכילה, שינה, הזדווגות והתגוננות - זה נצפה גם בחיי חיות, לכן התקדמות זו של הציויליזציה נעשית איננה ממש כזו.

אז הנסיון שלנו לעורר תודעת קְרּישְׁנַּה פירושו לחנך אנשים לבוא לאחריות שלהם כבני אדם - זו הציויליזציה הַוֵּדית שלנו. הבעיה של החיים היא לא הקשיים הנמתחים לאורכם כמה שנים תוך כדי מהלכם. הבעיה האמיתית של החיים היא איך לפתור את המחזוריות של לידה, מוות, זקנה ומחלות.

זאת ההוראה בבְּהַגַוַד-גִיתָא - גַ'נְמַה-מְרּיתְיוּ-גַ'רָא-וְיָאדְהי-דוּהְקְהַה-דוֹשָׁאנוּדַרְשַׂנַם (בּ.ג. 13.9) - אנשים נבוכים מן הכמות הכוללת של בעיות חיים, אבל בעיית החיים האמיתית היא איך לעצור לידה, מוות, זקנה ומחלות. אז אנשים נעשים עויינים. הם הפכו כל כך אטומי-ראש שאינם מבינים את בעיית החיים.

זמן, זמן רב מכבר, כְּשֶׁוּישְׂוָאמיתְרַה מוּני ראה את מַהָארָאגַ'ה דַשַׂרַתְהַה, אז מַהָארָאגַ'ה דַשַׂרַתְהַה חקר מִוּישְׂוָאמיתְרַה מוּני, אַיְהישְׁטַםּ יַת תַםּ פּוּנַר גַ'נְמַה גַ'יַיַה: "אדוני היקר, שאתה מנסה לכבוש בצליחה את המוות, עד איזו מידה מתנהל העסק הזה היטב? האם יש הפרעה כלשהי?" אז זו הציויליזציה הַוֵּדית, איך לכבוש לידה, מוות, זקנה, ומחלות.

אבל בזמנים המודרניים אין שום מידע כזה, גם איש איננו מעוניין. אפילו פרופסורים גדולים, גדולים, הם לא יודעים מה נמצא אחרי החיים. הם לא מאמינים שיש חיים אחרי המוות. מפֹּה זאת ציויליזציה עיוורת שמשתרשת. אנו מנסים את המעט שביכולתנו לחנך אותם שמטרת החיים, במיוחד בצורת חיי האדם, שונה מהצרכים הגופניים של החיים: אכילה, שינה, הזדווגות והתגוננות.

בבְּהַגַוַד-גִיתָא זה גם נאמר, מַנוּשְׂיָאנָאםּ סַהַסְרֵשׁוּ קַשְׂצ'יד יַתַתי סידְדְהַיֵא : (בּ.ג. 7.3) - "מתוך מיליונים של בני אדם, אחד אולי ינסה להפוך את חייו להצלחה." סידְדְהַיֵא, סידְדְהי. זו סידְדְהי, איך לכבוש בניצחון לידה, מוות, זקנה וחולי - ומַנוּשְׁיָאנָאם סַהַסְרֵשׁוּ קַשְׂצ'יד יַתַתי סידְדְהַיֵא.

האדם התרבותי המודרני הוא כה אטום, הוא לא יודע מה זה סידְדְהי. הם חושבים "אם אשיג קצת כסף ובַּנְגַלוֹ אחד ומכונית אחת, זה סידְדְהי." זה לא סידְדְהי. אתה יכול למשך כמה שנים להשיג בַּנְגַלוֹ נחמד, מכונית, משפחה נחמדה. אבל כל רגע סידור זה יסתיים ותיאלץ לקבל גוף נוסף. את זה אינך יודע. גם אין להם שאיפה להכיר בכך. אז הם הפכו כל כך אטומים, על אף שהם מאוד גאים בחינוך, התקדמות הציויליזציה. אבל אנחנו מוחים. אנו מוחים. אני לא מוחה. קְרּישְׁנַּה מוחה:

נַה מָאםּ דוּשְׁקְרּיתינוֹ מֻוּדּהָאהּ
פְּרַפַּדְיַנְתֵה נַרָאדְהַמָאהּ
מָאיַיָאפַּהְרּיתַה-גְ'נָֿאנַה
אָאסוּרַםּ בְּהָאוַם אָשְׂריתָהּ
(ב.ג. 7.15)

שוטים אלה, שפלים במין האנושי ותמיד עסוקים בפעילויות חטאות, אלה לעולם לא לוקחים לתודעת קְרּישְׁנַּה: "לא. ישנם כל כך הרבה בוגרי תואר שני, ודוקטור." קְרּישְׁנַּה אומר, מָאיַיָאפַּהְרּיתַה-גְ'נָֿאנָהּ. "למראית עין הם מאוד מחונכים, אבל הידע האמיתי שלהם נלקח על ידי מָאיָא." אָאסוּרַםּ בְּהָאוַם אָאשְׂריתָהּ. ציויליזציה אתאיסטית זו מאוד מסוכנת. אנשים סובלים מסיבה זו. עם זאת אין הם מאוד רציניים. לכן הם מכונים על ידי קְרּישְׁנַּה כמֻוּדְּהָאהּ, שוטים. נַה מָאםּ דוּשְׁקְרּיתינוֹ מֻוּדְּהָאהּ.

מכאן אנו קצת מנסים לגרום למֻוּדְּהוֹת אלה, לציויליזציית המֻוּדְהַה, לבוא לאורם של חיים רוחניים. זה הנסיון הצנוע שלנו. אבל זה כבר נאמר, מַנוּשְׁיָאנָּאםּ סַהַסְרֵשׁוּ: (ב.ג. 7.3) "מתוך מיליונים של אנשים, מתי מעט מסוגלים לבוא לכך." מַנוּשְׁיָאנָאםּ סַהַסְרֵשׁוּ קַשְׂצ'יד יַתַתי סידְדְהַיֵא. אבל זה לא אומר שאנו נפסיק.

בדיוק כמו בבית הספר, בימי הלימודים, מר אָשׂוּתוֹשׁ מוּקְהֵרְג'י פתח כמה לימודים גבוהים לבוגרי אוניברסיטה בלבד. התלמידים היו אחד או שניים, אלא שעדיין, הכיתה הוחזקה בִּמְחיר אלפים רבים של רוּפְּיוֹת, בלי להתחשב בעובדה שיש תלמיד אחד או שני תלמידים. באופן דומה התנועה הזאת לתנועה קְרּישְׁנַּה צריכה להימשך. זה לא משנה, האנשים השוטים, הם לא מבינים אותה או לא באים אליה. אנו צריכים לעשות את עבודת ההסברה שלנו. תודה רבה לכם.