HE/Prabhupada 1054 - המדען, הפילוסוף, המשכילים - כולם אתאיסטים

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
לדף הקודם - וידאו 1053 Go-previous-rtl.png
Go-next-rtl.png לדף הבא - וידאו 1055

המדען, הפילוסוף, המשכילים - כולם אתאיסטים
- פרבהופאדה 1054


ה-22 במאי, 1975 - שיחה ב', מֶלְבוֹרן

פרבהופאדה: אז האומות המאוחדות הללו הן כישלון, והן תהיינה כשלון משום שאין תודעת אלוהים.

בוב בורן: אני לא חושב שבהכרח הן תכשלנה. פרבהופאדה: הְמם?

בוֹב בּוֹרן: אני לא חושב שהן בהכרח תכשלנה. אני לא... אני חושב שדברים משתנים, ללא ספק, בכל רחבי העולם. זה עניין של איזה מסלול הם לוקחים.

פרבהופאדה: לא, מה כאן השינוי? הם מתכוננים למלחמה שנית. היכן השינוי? התגרות קטנה, יכולה להיות מלחמה.

ריימונד לופז: כן, אך אנשים משתנים כעת. אתם משיגים את האנשים הצעירים, שזמן ראשון מזה שנים, הופכים יותר ויותר מודעים, ומתעניינים בדברים מחוץ לעיר שלהם, המדינה בה הם חיים או כל דבר שיש להם. יש כאלו אנשים, האנשים הצעירים עתה מתעניינים בדברים כמו עוני. הם מתעניינים בבנגלדש וכו'. זה טוב. אבל יש, עם זאת, גם אחוז גדול של אנשים שיש להם את הרעיון, "אני בסדר גמור, אני אדאג לעצמי," בלי לקחת את התמונה הכוללת בחשבון. ואני חושב שכל עוד יש תפיסות שונות, אמונות שונות, זה הולך להיות קשה מאוד לקבל את מה שאתה מדבר עליו.

פרבהופאדה: כן, את זה יש לאחד קודם. זה... דבר ראשון כולם צריכים להיות משוכנעים או להבין ברור שהכל שייך לאלוהים. אבל אין להם תפיסה של אלוהים אפילו. זה... החברה האנושית כולה ברגע הנוכחי, הרוב, הם בלי אלוהים, במיוחד הקומוניסטים. הם לא מכירים. המדען, הפילוסוף, המלומדים - כולם חסרי אלוהים. העסק המיוחד של המדענים הוא, לקרוא על אלוהים תיגר. הם אומרים, "המדע הוא הכל. אנחנו יכולים לעשות הכל בעזרת המדע. אין בכלל צורך באלוהים." הָאה?

ואלי סטרובס: אני לא חושב ככה יותר. הם הרבה יותר מוארים.

פרבהופאדה: לא כך יותר?

ואלי סטרובס: ובכן, בכמה מעגלים, כן, אני חושב.

פרבהופאדה: זה לא היה ככה מעולם, אבל אם הם באים להכיר בזאת, זה טוב מאוד.

רייימונד לופז: אבל אינך יכול לומר שהמדענים עובדים בצורה שמנוגדת לרצון של אלוהים. פרבהופאדה, כן, הם אומרים. הם אומרים. הו, כן. פגשתי הרבה מדענים. הם אומרים "אנחנו נפתור הכל בהתקדמות מדעית. כבר עשינו זאת." הם אומרים ככה.

ריימונד לופז: אבל רק מפני ש...

פרבהופאדה: בדיוק כפי שישנה תיאוריה גדולה, תיאוריה כימית. מדען אחד גדול... גדול או קטן, מה שלא יהיה, יש לו פרס נובל.

ריימונד לופז: הוא בגודל בינוני. (צוחק)

פרבהופאדה: הָאהּ?

ריימונד לופז: הוא בגודל בינוני.

פרבהופאדה: כן. הוא מכין את התיאוריה שחיים באו מכימיקלים, על ידי שילוב כימי, אבולוציה כימית. התיאוריה של דרווין גם היא כזאת. זאת ה... מדענים גדולים, גדולים, הם כל כך טיפשים שחיים באו מחומר. איפה היא ההוכחה? הוא הרצה באוניברסיטת קליפורניה, והיה סטודנט אחד, הוא תלמיד שלי, הוא קרא עליו תיגר ש"אם יש ברשותך את הכימיקלים, האם אתה יכול לייצר חיים?" התשובה הייתה, "את זה אני לא יכול לומר." למה? אתה מביא את התיאוריה הזאת, שחיים באו מכימיקלים. אז מדע פירושו צפייה וניסוי. כעת תוכיח באופן ניסויי שכימיקלים יצרו מעצמם חיים.

ריימונד לופז: הם מנסים. (צוחקים)

פרבהופאדה: זו טיפשות אחרת. כשאתה מנסה להיות עורך דין או פרקליט, זה לא אומר שאתה כזה. כשאתה סטודנט למשפטים אתה לא יכול לומר "אני פרקליט" או "סנגור." את זה אתה לא יכול לומר. אתה מנסה להיות, זה דבר אחר. אבל בזמן שהם מנסים להיות, הם לוקחים לעצמם את תפקיד ההנהגה. זו אי ההבנה. זה מתואר בשְׂרִימַד-בְּהָאגַוַותַם, אַנְדְהָה יַתְהָאנְדְהַייר אוּפַּנִייַמָנָהּ (שׂ.ב. 7.5.31) "אדם עיוור אחד מנסה להוביל עיוורים רבים אחרים." מה הטעם בהנהגה כזאת? אם המנהיג עיוור, כיצד הוא יעשה טוב לעיוורים אחרים?

בוב בורן: בטהובן היה חירש.

פרבהופאדה: המם?

בוב בורן: בטהובן היה חירש.

פרבהופאדה: מה זה?

מַדְהוּדְוִישַׁה: בטהובן, המלחין הגדול, הוא היה חירש.

בוב בורן: לפחות, חלק מהחיים שלו.

ריימונד לופז: אבל אי אפשר שאנשים עושים טוב למען הטובות?

פרבהופאדה: אבל הוא לא יודע טוב מהו.

ריימונד לופז: אבל ישנם דברים מסויימים...

פרבהופאדה: לכן אני אומר עיוור. הוא לא יודע טוב מהו.

טובות אמיתית היא להבין את אלוהים. זאת טובות אמיתית.

ריימונד לופז: אבל אם ישנם דברים מסויימים שאתה לא... שהם טובים, שאתה יכול לקבל כטובים לכשעצמם. עתה, אם אתה רואה גברת זקנה שנדרסת על ידי מכונית, אתה הולך לעזור לה. עתה יש דברים מסויימים שהם טובים לכשעצמם, אני חושב, ושאנשים יגיבו ויעשו את הדבר הטוב, למרות שאין להם אף תפיסה של אלוהים.

פרבהופאדה: לא. אלא אם כן יש לכם את המישור האמיתי, איך אתם יכולים לעשות טוב? בדיוק כפי שמַדְהוּדְוִישַׁה מַהָארָאגַ'ה שלנו היה מחויב אליכם. הם עשו טוב בעניינים משפטיים. אבל אלא אם כן אתה עורך דין, איש חוק, איך אתה יכול לעשות זאת? יש לך ראש לעשות טוב, אבל אם אתה לא עורך דין, איך תוכל לעשות זאת?

ואלי סטרובס: אבל ישנם הרבה עורכי דין לעשות...

פרבהופאדה: לא, זה דבר אחר. אני מדבר על עצמך. אם מישהו לא יודע מהו טוב, איך הוא יעשה טוב? העסק הראשון הוא שקודם עליו לדעת מהו טוב. אז הוא יכול לעשות משהו טוב. אחרת, מה הטעם לקפוץ כמו קוף? הוא צריך לדעת. מפני שאתה עורך דין אתה צריך לדעת איך להתמודד עם חוק; אתה יכול לעשות טוב. אבל אדם הדיוט שאיננו עורך דין, איך הוא יעשה טוב? אז לכן, כל מי שמציג עצמו כמנהיג לעשייה טובה בחברה, הוא צריך קודם כל לדעת את הטוב מהו.