HU/Prabhupada 0317 - Nem hódolunk meg Krisna előtt. Ez a mi betegségünk.



Lecture on BG 4.7 -- Bombay, March 27, 1974

Próbáld megérteni, hogy mi a vallás. Egy Isten van. Isten nem mondhatja valahol azt, hogy „Ez vallás, ez nem vallás." Isten azt mondja, Bhagavān Kṛṣṇa azt mondja a Bhagavad-gītāban... Az áll benne, hogy bárhol legyen a vallás gyakorlása hanyatlóban (BG 4.7), paritrāṇāya sādhū... A következő versben azt mondta:

„A jámborok felszabadítása,
a gonoszok megsemmisítése,
valamint a vallás elveinek visszaállítása végett
korszakról korszakra megjelenek Én."
(BG 4.8).

Két dolog, Kṛṣṇáé. Mert Ő már elmagyarázta, bhūtānām īśvaraḥ. „Én vagyok minden élőlény irányítója." Ezért amikor eltérések vannak a dharma megvalósításában, akkor Ő az aki megbüntet vagy megjutalmaz. A jámborok felszabadítása és a gonoszok megbüntetése. Két dolog.

Mint ahogy a kormányzat feladata az, hogy védelmet nyújtson a törvénytisztelő polgároknak, és megbüntesse a törvényen kívülieket. Ez a két dolga van a kormányzatnak. És a legfelsőbb kormányzó Kṛṣṇa. Mert honnan van ez az elképzelés? A kormány megjutalmazza a törvénytisztelő személyt, vagy védelmet nyújt neki, és a törvénykerülőnek szintén biztosítja a védelmet, de büntetés mellett. Így a dharma azt jelenti, ahogy Kṛṣṇa mondja a Bhagavad-gītāban: Add fel a vallás minden változatát, s hódolj meg egyedül Énelőttem! (BG 18.66). Ez a dharma. Ez a dharma. És a mi dharmánk, a jellemünk is ilyen.

Mert mindannyian meghódoltunk valakinek. Figyeld meg bárkin. Van egy felettese, akinek meghódolt. Lehet a családja, felesége vagy a kormánya, közössége, társadalma, politikai pártja. Bárhova mész, jellemző a meghódolás. Ezt nem tudod elkerülni. Volt egy beszélgetésem Moszkvában Kotovsky professzorral. Azt kérdeztem tőle: „Itt van például a kommunista filozófiátok. Nekünk meg itt van a Kṛṣṇa filozófiánk. Hol van a különbség a filozófiák között? Ti meghódoltatok Leninnek, és mi meghódoltunk Kṛṣṇának. Hol van a különbség?" Mindenkinek meg kell hódolnia. Mindegy, hogy hol hódol meg. Ha a meghódolás helyes, akkor a dolgok is helyesen haladnak. Ha a meghódolás nem helyes, akkor a dolgok sem mennek rendben. Ez a filozófia. Szóval mindannyian meghódolunk.

Śrī Caitanya Mahāprabhu elmagyarázta ezt. Jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). Meghódolunk, de nem Kṛṣṇának hódolunk meg. Ez a betegség. Ez a betegség. És a Kṛṣṇa-tudatos mozgalom arról szól, hogy meggyógyítja ezt a betegséget. Gyógyítsd meg ezt a betegséget. És Kṛṣṇa is eljön. Azt mondja, yadā yadā hi dharmasya (BG 4.7). A dharmasya glāniḥ, eltérések a vallás megvalósításában, amikor eltérések vannak, Kṛṣṇa azt mondja, tadātmānaṁ sṛjāmy aham. És abhyutthānam adharmasya. Két dolog van itt. Amikor az emberek nem hódolnak meg Kṛṣṇa előtt, nagyon sok Kṛṣṇát hoznak létre. Sok gazfickót, akiknek meg kellene hódolniuk. Ez az adharmasya. Dharma azt jelenti, hogy meghódolunk Kṛṣṇának, de Kṛṣṇának való meghódolás helyett, meg akarnak hódolni a macskáknak, kutyáknak, ennek, annak, olyan sok dolognak. Ez az adharma.

Kṛṣṇa nem azért jött, hogy megalapítsa az úgynevezett hindu vagy muszlim vagy keresztény vallást. Nem. Azért jött, hogy megalapítsa az igazi vallást. Az igazi vallás azt jelenti, hogy alá kell vetnünk magunkat, meg kell hódolnunk az igazi személynek. Ez az igazi vallás. Meghódolunk. Mindenkinek vannak eszméi. Azoknak meghódolt. Legyen ez politikai, társadalmi, gazdasági, vallási, bármi. Mindenkinek vannak eszméi. És annak az eszmének van vezetője is. Szóval a feladatunk a meghódolás. Ez a tény. De nem tudjuk, hogy hol hódoljunk meg. Ez okozza a bonyodalmat. És mert a meghódolás nem sikerül, vagy nem a megfelelő személynek történik, ezért az egész világ kaotikus helyzetben van.

Változtatjuk az egyik meghódolásunkat a másik meghódolásra. Soha többé Kongresszus Pártot. Éljen a Kommunista Párt." Aztán „Soha többé Kommunista Pártot. Ezt... Ezt a pártot, azt a pártot.” Mi a haszna a pártok váltogatásának? Mert ez a párt vagy az a párt, ezek nem hódoltak meg Kṛṣṇának. Míg nem jutsz el addig a pontig, amikor meghódolsz Kṛṣṇának, nem lelhetsz békére. Ez a lényeg. És nem fog megvédeni az, ha a serpenyőből átkerülsz a tűzbe.