HU/Prabhupada 0680 - Azt gondoljuk, hogy a földön ülünk, de valójában Krisnán ülünk



Lecture on BG 6.25-29 -- Los Angeles, February 18, 1969

Tehát „Az igaz jógi minden élőlényben Engem, s minden lényt Bennem lát.” És hogyan látja őket „Bennem”? Mivel minden, amit látsz, az Kṛṣṇa. A földön ültök, vagyis Kṛṣṇán ültök. A szőnyegen ültök és Kṛṣṇán ültök. Ezt tudnotok kell. Ez a szőnyeg hogyan Kṛṣṇa? Úgy, hogy a szőnyeg Kṛṣṇa energiájából készült.

Különbözőféle - parāsya śaktir vividhaiva śrūyate (CC Madhya 13.65, magyarázat). A Legfelsőbb Úrnak különféle energiái vannak. Ezekből az energiákból három rész az elsődleges. Az anyagi, a lelki, és a határenergia. Mi, élőlények a határenergia vagyunk. A teljes anyagi világ az anyagi energia. És van a lelki energia, ez a lelki világ. Mi pedig a határenergia vagyunk. Tehát ahol ülünk, az vagy az anyagi, vagy... A határ azt jelenti, hogy az anyagi vagy a lelki energiában helyezkedik el. Tehát lehetsz lelki, vagy lehetsz anyagi. Nincs harmadik lehetőség. Vagy materialista leszel, vagy spirituális. Ameddig tehát az anyagi világban vagyunk, az anyagi energián ülünk, ezért Kṛṣṇán ülünk. Mivel az energia nem választható el Kṛṣṇától. Pont mint ez a fény és a láng, van hő és világosság. Két energia. A hő nem választható el a tűztől, és a világosság sem. Ezért bizonyos egy értelemben a hő is tűz és a világosság is tűz. Ehhez hasonlóan az anyagi energia szintén Kṛṣṇa. Tehát azt gondoljuk, hogy a földön ülünk, de valójában Kṛṣṇán ülünk. Ez a filozófia.

Tehát, „...s minden lényt Bennem lát. Valóban, az igazi önmegvalósított ember Engem, ugyanazt a Legfelsőbb Urat látja mindenhol.” Ezt jelenti mindenhol látni. Minden lényt, mindent Kṛṣṇával kapcsolatban látni, ezt jelenti Kṛṣṇát látni mindenhol. Ahogyan a Bhagavad-gītā tanítja, raso 'ham apsu kaunteya (BG 7.8) „Én vagyok a víz íze.” Miért iszik vizet minden élőlény? Az állatok, a madarak, a vadállatok, az emberek, mindenki iszik vizet. Ezért nagy szükség van a vízre. És Kṛṣṇa annyi vizet raktároz. Értitek? A vízre agy szükség van. Kell a mezőgazdasághoz, a mosáshoz, inni. Ha valaki nem kap időben egy pohár vizet, akkor meghal. A tapasztalat, hogy az, akinek a harcmezőn van... Ők tudják megérteni, mennyire értékes is a víz. A harc közben megszomjaznak, és ha nincs víz, akkor meghalnak. És miért olyan értékes a víz? Mert jó íze van. Nagyon szomjas vagy és iszol egy kortyot, akkor azt mondod, „Hála Istennek!” „Én vagyok az az íz!” - mondja Kṛṣṇa. „A víz életet adó íze, Én vagyok.” Ha megtanultátok ezt a filozófiát, akkor bármikor is isztok vizet, Kṛṣṇát fogjátok látni. És mikor nem isztok vizet? Ez a Kṛṣṇa-tudat. Raso 'ham apsu kaunteya prabhāsmi śaśi-sūryayoḥ (BG 7.8). „Én vagyok a nap és a hold fénye .” Tehát reggel vagy este, látjátok vagy a nap vagy a holdfényt. Hogyan felejthetnétek hát el Kṛṣṇát? Ha vizet isztok, ha a napfényt vagy a holdfényt látjátok, vagy valamilyen hangot hallotok... Śabdo ‘ham (SB 11.16.34) Olyan sok dolog van, amit a Negyedik fejezetben olvashattok arról, hogy Kṛṣṇa mindent átható. Tehát Kṛṣṇát így kell látnunk. És ekkor megkapjátok a jóga tökéletességét. Ez itt áll, „Az igaz jógi minden élőlényben Engem, s minden lényt Bennem lát. Valóban, az igazi énjét megvalósított ember Engem, ugyanazt a Legfelsőbb Urat látja mindenhol.”