HU/SB 3.24.43


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


43. VERS

mano brahmaṇi yuñjāno
yat tat sad-asataḥ param
guṇāvabhāse viguṇa
eka-bhaktyānubhāvite


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

manaḥ—elme; brahmaṇi—a Legfelsőbben; yuñjānaḥ—rögzítve; yat—ami; tat—az; sat-asataḥ—ok és okozat; param—túl; guṇa-avabhāse—aki megnyilvánítja az anyagi természet három kötőerejét; viguṇe—aki túl van az anyagi kötőerőkön; eka-bhaktyā—a kizárólagos odaadás által; anubhāvite—akit érzékelnek.


FORDÍTÁS

Elméjét az Istenség Legfelsőbb Személyiségére, Parabrahmanra rögzítette, aki túl van az okon és az okozaton, aki megnyilvánítja az anyagi természet három kötőerejét, aki e három kötőerő fölött áll, s akit egyedül a töretlen odaadó szolgálat által lehet érzékelni.


MAGYARÁZAT

Amikor bhaktiról van szó, három dolognak kell jelen lennie – a bhaktának, az odaadásnak és az Úrnak. E három – a bhakta, a bhakti és Bhagavān – nélkül nincs értelme a bhakti szónak. Kardama Muni elméjét a Legfelsőbb Brahmanra rögzítette, s megvalósította Őt a bhaktin, az odaadó szolgálaton keresztül. Ez arra utal, hogy elméjével az Úr személyes formájára koncentrált, mert anélkül, hogy az ember megvalósította volna az Abszolút Igazság személyes aspektusát, a bhaktit nem lehet gyakorolni. Guṇāvabhāse: az Úr az anyagi természet három kötőereje fölött áll, de Neki köszönhető, hogy az anyagi természet három kötőereje megnyilvánult. Más szóval, bár az anyagi energia a Legfelsőbb Úr egyik kiáradása, az anyagi természet kötőerői Rá még sincsenek hatással, velünk ellentétben. Mi feltételekhez kötött lelkek vagyunk, Őt azonban nem éri befolyás, annak ellenére, hogy az anyagi természet Belőle áradt ki. Ő a legfelsőbb élőlény, és māyā soha sincs Rá hatással, mi azonban alárendelt, parányi élőlények vagyunk, hajlamosak arra, hogy māyā korlátozni tudjon bennünket. Ha a feltételekhez kötött élőlény állandóan kapcsolatban áll az Úrral az odaadó szolgálaton keresztül, akkor ő is megszabadul māyā fertőzésétől. Ezt a Bhagavad-gītā (BG 14.26) is megerősíti: sa guṇān samatītyaitān. Aki a Kṛṣṇa-tudatot gyakorolja, azonnal megszabadul az anyagi természet három kötőerejének befolyásától. Más szóval, ha a feltételekhez kötött lélek az odaadó szolgálatba kezd, elérheti az Úréhoz hasonló felszabadult állapotot.