HU/SB 3.26.21


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


21. VERS

yat tat sattva-guṇaṁ svacchaṁ
śāntaṁ bhagavataḥ padam
yad āhur vāsudevākhyaṁ
cittaṁ tan mahad-ātmakam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yat—ami; tat—az; sattva-guṇam—a jóság kötőereje; svaccham—tiszta; śāntam—éber; bhagavataḥ—az Istenség Személyiségének; padam—a megértés állapota; yat—ami; āhuḥ—hívják; vāsudeva-ākhyam—vāsudeva néven; cittam—tudat; tat—az; mahat-ātmakam—megnyilvánul a mahat-tattvában.


FORDÍTÁS

A jóság kötőereje, ami az Istenség Személyisége megértésének tiszta, józan állapota, s amit általában vāsudevának, tudatnak neveznek, megnyilvánul a mahat-tattvában.


MAGYARÁZAT

A vāsudeva megnyilvánulást, az Istenség Legfelsőbb Személyisége megértésének állapotát, tiszta jóságnak vagy śuddha-sattvának hívják. A śuddha-sattva állapotában a többi kötőerő, a szenvedély és a tudatlanság nem érvényesül. A védikus irodalom megemlíti, hogy az Úr kiterjed az Istenség Személyisége négy formájává, Vāsudevává, Saṅkarṣaṇává, Pradyumnává és Aniruddhává. Amikor a mahat-tattva újra megjelenik, megjelenik az Úr négy kiterjedése. A bennünk lakozó Felsőlélek először Vāsudevaként terjed ki.

A vāsudeva állapot mentes az anyagi vágyaktól, s ezt az állapotot elérve az ember megértheti az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, azt, akit a Bhagavad-gītā adbhutaként jellemez. Ez a mahat-tattva másik arculata. A vāsudeva kiterjedést Kṛṣṇa-tudatnak is nevezik, mivel mentes az anyagi szenvedély és tudatlanság leghalványabb árnyától is. A megértés e tiszta állapota segít megismerni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. A vāsudeva helyzetet a Bhagavad-gītā kṣetra-jñának is magyarázza, ami a tett mezejének ismerőjére, valamint a Legfelsőbb Ismerőre utal. Az élőlény, aki elfogadott egy adott testet, ismeri azt a testet, de a Legfelsőbb Ismerő, Vāsudeva nemcsak egy testet ismer, hanem valamennyi testben jól ismeri a tettek mezejét. Ahhoz, hogy az ember tiszta tudatban, azaz Kṛṣṇa-tudatban élhessen, Vāsudevát kell imádnia. Vāsudeva, Kṛṣṇa egymagában. Amikor Kṛṣṇa, vagyis Viṣṇu egyedül van, belső energiája nélkül, akkor Ő Vāsudeva. Ha belső energiája Vele van, akkor Dvārakādhīśának hívják. Ahhoz, hogy az embernek tiszta tudata, Kṛṣṇa-tudata legyen, Vāsudevát kell imádnia. A Bhagavad-gītā azt is elmagyarázza, hogy sok-sok születés után az ember meghódol Vāsudevának. Az ilyen nagy lélek rendkívül ritka.

Ahhoz, hogy az ember megszabaduljon a hamis egótól, Saṅkarṣaṇát kell imádnia. Saṅkarṣaṇát az Úr Śiván keresztül is imádják; a kígyók, amelyek az Úr Śiva testét borítják, Saṅkarṣaṇa képviselői, s az Úr Śiva mindig Saṅkarṣaṇán meditál elmélyülten. Aki valóban imádja az Úr Śivát, Saṅkarṣaṇa bhaktáját, az megszabadulhat a hamis, anyagi egótól. Ha az ember az elme zavaraitól akar megszabadulni, Aniruddhát kell imádnia. A védikus írások a Holdbolygó imádatát is javasolják ugyanebből a célból. Hasonlóképpen, ha valaki szilárd intelligenciára akar szert tenni, Pradyumnát kell imádnia, akit Brahmā imádatán keresztül lehet megközelíteni. A védikus írások ezt mind elmagyarázzák.