HU/SB 3.28.38


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


38. VERS

deho ’pi daiva-vaśagaḥ khalu karma yāvat
svārambhakaṁ pratisamīkṣata eva sāsuḥ
taṁ sa-prapañcam adhirūḍha-samādhi-yogaḥ
svāpnaṁ punar na bhajate pratibuddha-vastuḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

dehaḥ—a test; api—azon túl; daiva-vaśa-gaḥ—az Istenség Legfelsőbb Személyiségének irányítása alatt; khalu—valóban; karma—cselekedetek; yāvat—amennyire; sva-ārambhakam—az általa elkezdett; pratisamīkṣate—tovább működik; eva—bizonyára; sa-asuḥ—az érzékekkel együtt; tam—a test; sa-prapañcam—kiterjedéseivel; adhirūḍha-samādhi-yogaḥ—a yoga gyakorlása következtében samādhiba merül; svāpnam—egy álomban született; punaḥ—újra; na—nem; bhajate—sajátjaként fogadja el; pratibuddha—ébren; vastuḥ—eredeti helyzetéhez.


FORDÍTÁS

Az ilyen felszabadult yogī testével és érzékeivel az Istenség Legfelsőbb Személyisége törődik, s ez a test addig működik, ameddig a számára elrendelt cselekedetek véget nem érnek. A felszabadult bhakta, aki ráébredt eredeti helyzetére, és samādhiban, a yoga legtökéletesebb szintjén állapodott meg, az anyagi test melléktermékeit nem tekinti a sajátjának. Testének cselekedeteit éppen ezért úgy látja, mint egy álombeli test tetteit.


MAGYARÁZAT

A következő kérdések merülhetnek fel bennünk: Miért nincsenek hatással a test cselekedetei a felszabadult lélekre, mialatt kapcsolatban áll a testtel? Nem szennyeződik-e be az anyagi tettek okától és visszahatásaitól? E kérdésekre válaszul ez a vers elmagyarázza, hogy a felszabadult lélek anyagi testével az Istenség Legfelsőbb Személyisége törődik. Nem az élőlény életerejének köszönhetően cselekszik, hanem csak a múltbeli cselekedetek visszahatásaként. Ha kikapcsoljuk az elektromos ventilátort, az egy darabig még tovább forog, ám ez a mozgás nem az elektromos áramnak köszönhető, csupán a legutolsó mozgássor folytatódik tovább. Ehhez hasonlóan, noha egy felszabadult lélek látszólag úgy cselekszik, mint egy közönséges ember, tetteit múltbeli cselekedetei folytatódásának kell tekintenünk. Álmában számtalan testben kiterjedve láthatja magát az ember, amikor azonban felébred, megérti, hogy ezek a testek nem voltak valóságosak. Hasonló módon, noha a felszabadult lélek testének vannak melléktermékei    —    gyermekek, feleség, ház stb.    —,    ő nem azonosítja magát testének e kiterjedéseivel. Tudja, hogy ezek mind az anyagi álom termékei. A durva anyagi test durva anyagi elemekből áll, a finom anyagi test pedig az elméből, az értelemből, az egóból és a szennyezett tudatból. Ha az ember az álombeli finom testet nem tekinti valódinak, s nem azonosítja magát vele, akkor bizonyára nem kell a durva testtel sem azonosítania magát, amikor ébren van. Ahogyan az, aki ébren van, nem áll kapcsolatban az álomban felvett test cselekedeteivel, úgy a felébredt, felszabadult lélek sem áll kapcsolatban jelenlegi testének tetteivel. Más szóval, mivel ismeri eredeti helyzetét, sosem fogadja el a testi életfelfogást.