HU/SB 4.2.2


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


2. VERS

kas taṁ carācara-guruṁ
nirvairaṁ śānta-vigraham
ātmārāmaṁ kathaṁ dveṣṭi
jagato daivataṁ mahat


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

kaḥ—ki (Dakṣa); tam—őt (az Úr Śivát); cara-acara—az egész világnak (élő-élettelennek egyaránt); gurum—lelki tanítómester; nirvairam—gyűlölködés nélkül; śānta-vigraham—békés jellemű; ātma-ārāmam—önmagában elégedett; katham—hogyan; dveṣṭi—gyűlöli; jagataḥ—az univerzumnak; daivatam—félisten; mahat—a nagy.


FORDÍTÁS

Az Úr Śiva, a világ lelki tanítómestere mentes a gyűlölködéstől. Mindig békés, elégedett önmagában, és ő a legkiválóbb félisten. Hogyan történhetett, hogy Dakṣa ellenségként tekintett egy ilyen áldást hozó személyiségre?


MAGYARÁZAT

Az Úr Śivát ez a vers carācara-gurunak, minden élő és élettelen lelki tanítómesterének nevezi. Néha Bhūtanāthának is hívják, ami azt jelenti, hogy ő „az ostobák imádandó istensége”. A bhūta szót néha a szellemekre használják. Az Úr Śiva még a szellemeket és a démonokat is jó útra téríti, az istenfélőkről nem is beszélve, ezért ő a lelki tanítómestere mindenkinek: az ostobáknak, a démonoknak és a bölcs vaiṣṇaváknak egyaránt. Azt is mondják, hogy vaiṣṇavānāṁ yathā śambhuḥ: Śambhu, az Úr Śiva a legkiválóbb a vaiṣṇavák között. Az egyik oldalon ő az ostoba démonok imádandó istensége, míg a másikon ő a legnagyszerűbb vaiṣṇava vagy bhakta. Van egy sampradāyája is, amit Rudra-sampradāyának neveznek. Még ha ellenségként viselkedik vagy dühös is néha, egy ilyen személyiségre senki sem lehet irigy, ezért Vidura csodálkozva kérdezte, hogyan lehetett bárki is irigy rá, különösen pedig Dakṣa. Dakṣa szintén nem közönséges halandó. Egyike a prajāpatiknak, akik a népesség szaporításáért felelősek, s ezenkívül leányai is mind kiváló személyiségek voltak, különösen Satī. A satī szó azt jelenti, hogy „a legerényesebb”. Ha erényről beszélünk, mindig Satī, az Úr Śiva felesége és Dakṣa leánya az első, aki szóba kerül. Vidura éppen ezért megdöbbent. „Dakṣa kiváló ember és Satī apja    —    gondolta    —,    az Úr Śiva pedig mindenki lelki tanítómestere. Hogyan lehet hát, hogy olyan gyűlölködés támadt közöttük, hogy Satī, a legerényesebb istennő viszályuk miatt megvált a testétől?”