HU/SB 4.29.28


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


28. VERS

śuklāt prakāśa-bhūyiṣṭhā́l
lokān āpnoti karhicit
duḥkhodarkān kriyāyāsāṁs
tamaḥ-śokotkaṭān kvacit


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

śuklāt—jóság által; prakāśa—a megvilágosodás által; bhūyiṣṭhān—jellemzett; lokān—bolygók; āpnoti—eléri; karhicit—néha; duḥkha—szenvedés; udarkān—végeredményképpen; kriyā-āyāsān—tele fáradságos cselekedetekkel; tamaḥ—sötétség; śoka—bánkódásban; utkaṭān—bővelkedő; kvacit—néha.


FORDÍTÁS

Akik a jóság kötőerejében vannak, azok jámboran cselekszenek, a Védák tanítása szerint, s így felemelkednek a félistenek lakta felsőbb bolygórendszerekre. Akik a szenvedély kötőerejének hatása alatt állnak, azok különféle termelő munkákba fognak az emberi lények lakta bolygókon. Akikre pedig a sötétség kötőereje hat, azok a gyötrelem különféle formáit szenvedik el, s az állatvilágban élnek.


MAGYARÁZAT

Három bolygórendszer van: a felső, a középső és az alsó. Akik a jóság kötőerejének a hatása alatt állnak, azok a felső bolygórendszerekre    —    a Brahmalokára (Satyalokára), a Tapolokára, a Janalokára és a Maharlokára    —    kerülhetnek. Akikre a szenvedély kötőereje van hatással, azok a Bhūrlokán és a Bhuvarlokán élnek, akiket pedig a tudatlanság kötőereje befolyásol, azok az Atalán, a Vitalán, a Sutalán, a Talātalán, a Mahātalán, a Rasātalán, a Pātālán vagy az állatvilágban kapnak helyet. Természetét tekintve az élőlény ugyanolyan, mint az Istenség Legfelsőbb Személyisége, feledékenysége miatt azonban különféle testeket kap a különféle bolygórendszerekben. Manapság az emberi társadalmat a szenvedély kötőereje befolyásolja leginkább, ezért az emberek hatalmas gyárakban dolgoznak, elfelejtve, hogy milyen gyötrelemmel jár ilyen helyeken élni. A Bhagavad-gītā az efféle tetteket ugra-karmának, gyötrelmes tetteknek nevezi. A dolgozók energiáját kihasználó embereket tőkéseknek nevezik, azokat pedig, akik valóban dolgoznak, munkásoknak. Valójában mindannyian tőkések, s a munkások a szenvedély és a tudatlanság kötőerejében vannak. Ennek az az eredménye, hogy örökké szenvedésben van részük. Ezzel szemben vannak olyanok, akik a jóság kötőerejének hatása alatt állnak: a karmīk és a jñānīk. A karmīk a Védák utasításainak előírásai szerint a felsőbb bolygórendszerekre törekszenek. A jñānīk azon igyekeznek, hogy beleolvadjanak a Brahman, az Úr személytelen arculatának létébe. Ily módon léteznek az élőlények különféle osztályai a különféle létformákban az anyagi világban. Ezzel az anyagi világ magasabb és alacsonyabb rendű létformáira adtunk magyarázatot.