HU/SB 4.4.25


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


25. VERS

kṛtvā samānāv anilau jitāsanā
sodānam utthāpya ca nābhi-cakrataḥ
śanair hṛdi sthāpya dhiyorasi sthitaṁ
kaṇṭhād bhruvor madhyam aninditānayat


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

kṛtvā—miután elhelyezkedett; samānau—egyensúlyban; anilau—a prāṇa és az apāna levegő; jita-āsanā—szabályozva az ülőhelyzetet; —Satī; udānam—az életlevegőt; utthāpya—felemelve; ca—és; nābhi-cakrataḥ—a köldök cakrájánál; śanaiḥ—fokozatosan; hṛdi—a szívben; sthāpya—elhelyezve; dhiyā—intelligenciával; urasi—a tüdő felé; sthitam—elhelyezve; kaṇṭhāt—a torkon keresztül; bhruvoḥ—a szemöldököknek; madhyam—a közepe; aninditā—a feddhetetlen (Satī); ānayat—felemelte.


FORDÍTÁS

Először az előírt ülőhelyzetet vette fel, majd életlevegőjét felemelte, s a köldök közelében egyensúlyi helyzetbe hozta. Aztán a szívig emelte az életlevegőjét, ami az intelligenciával keveredett, majd fokozatosan a légcsőhöz, onnan pedig a szemöldökök közé juttatta.


MAGYARÁZAT

A yoga folyamata a testben áramló levegő szabályozását jelenti a különféle helyeken, amiket ṣaṭ-cakrának, a levegőáramlás hat körének hívnak. A levegőt a hastól a köldökig, a köldöktől a szívig, a szívtől a torokig, a toroktól a szemöldökök közé, a szemöldökök közül pedig az agyvelő legtetejéig emelik. Ez a yoga gyakorlásának lényege. Mielőtt valaki az igazi yoga-rendszer gyakorlásához lát, el kell sajátítania az ülőhelyzeteket, mert ezek segítenek a légzőgyakorlatokban, amelyek a felfelé és lefelé áramló levegőket szabályozzák. Ez rendkívül nehéz feladat, amit annak, aki el akarja érni a yoga legtökéletesebb szintjét, gyakorolnia kell, ám ez a gyakorlat nem erre a korszakra való. A jelen korszakban senki sem képes arra, hogy tökéletességet érjen el ebben a yogában, az emberek mégis ezeket az ülőhelyzeteket gyakorolják, ami általában nem több puszta tornagyakorlatnál. Az ilyen testgyakorlás arra talán jó, hogy biztosítsa a megfelelő vérkeringést és a test egészségét, ha azonban az ember nem csinál semmi mást, nem érheti el a legtökéletesebb szintet. A Keśava-śruti elmondja, hogy a yoga folyamata segítségével az ember akaratának megfelelően képes szabályozni az életerőt, s ugyanígy juthat egyik testből a másikba vagy az egyik helyről a másikra. Egyszóval a yoga gyakorlásának célja nem a test egészségének megőrzése. A lelki megvalósítás valamennyi transzcendentális folyamata természetes úton segít abban, hogy a test egészséges maradjon, hiszen a testet a szellemi lélek tartja épségben. Amint a szellemi lélek elhagyja a testet, az anyagi test azonnal bomlásnak indult. A lelki folyamatok minden külön erőfeszítés nélkül egészségben tartják a testet, ha azonban valaki a test fenntartását tekinti a yoga végső céljának, hibát követ el. A yoga valódi tökéletessége az, amikor a lélek feljebb emelkedik, azaz megszabadul az anyagi kötelékektől. Vannak olyan yogīk, akik a lelküket a felsőbb bolygórendszerekbe próbálják eljuttatni, ahol az életszínvonal magasabb, mint ezen a bolygón, ahol nagyobb anyagi kényelem, hosszabb élet vár rájuk, valamint ahol jobbak a lehetőségek az önmegvalósításra. Néhány yogī azonban arra törekszik, hogy a lelki világba, a lelki Vaikuṇṭha bolygókra emelje fel lelkét. A bhakti-yoga folyamatának segítségével a lélek közvetlenül a lelki bolygókra kerülhet, ahol az élet örök, gyönyörrel és tudással teli. A bhakti-yogát éppen ezért a legkiválóbb yoga-rendszernek tekintik.