HU/SB 7.9.50


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


50. VERS

tat te ’rhattama namaḥ stuti-karma-pūjāḥ
karma smṛtiś caraṇayoḥ śravaṇaṁ kathāyām
saṁsevayā tvayi vineti ṣaḍ-aṅgayā kiṁ
bhaktiṁ janaḥ paramahaṁsa-gatau labheta


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

tat—ezért; te—Neked; arhat-tama—ó, legfelsőbb az imádandó személyek között; namaḥ—tiszteletteljes hódolatok; stuti-karma-pūjāḥ—imák felajánlásával és más odaadó cselekedetekkel imádva Téged; karma—a Neked felajánlott cselekedetek; smṛtiḥ—állandó emlékezés; caraṇayoḥ—lótuszlábaidra; śravaṇam—mindig hallani; kathāyām—a témákat (Rólad); saṁsevayā—az ilyen odaadó szolgálat; tvayi—Neked; vinā—nélkül; iti—így; ṣaṭ-aṅgayā—hat különböző része van; kim—hogyan; bhaktim—odaadó szolgálat; janaḥ—egy személy; paramahaṁsa-gatau—a paramahaṁsa érheti el; labheta—elérheti.


FORDÍTÁS

Ó, Istenség Legfelsőbb Személyisége, a legkiválóbb azok között, akikhez imákkal fordulnak! Tiszteletteljes hódolatomat ajánlom, mert anélkül hogy hatféle odaadó szolgálatot végezne Neked    —    azaz imákat mondana, felajánlaná cselekedeteinek minden eredményét, imádna Téged, Neked dolgozna, mindig emlékezne lótuszlábadra és hallana dicsőségedről    —,    senki sem érheti el azt, ami a paramahaṁsák célja.


MAGYARÁZAT

A Védák kijelentik: nāyam ātmā pravacanena labhyo na medhayā na bahunā śrutena. Pusztán a Védák tanulmányozásával és imák felajánlásával nem érthetjük meg az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. A Legfelsőbb Urat egyedül a Legfelsőbb Úr kegyéből érthetjük meg. Megértésének folyamata tehát nem más, mint a bhakti. Pusztán a védikus utasítások követése a bhakti nélkül egyáltalán nem segít az Abszolút Igazság megértésében. A bhakti folyamatát a paramahaṁsa érti meg, aki mindennek a lényegét fogadja el. A bhakti eredményei az ilyen paramahaṁsát illetik meg, és erre a szintre az odaadó szolgálaton kívül semmilyen védikus folyamattal sem lehet eljutni. Más folyamatok, például a jñāna és a yoga csak akkor lehetnek sikeresek, ha bhaktival társulnak. Amikor jñāna-yogáról, karma-yogáról és dhyāna-yogáról beszélünk, a yoga szó a bhaktira utal. Ha a bhakti-yogát, azaz a buddhi-yogát az értelem felhasználásával és teljes tudással végezzük, az egyetlen sikeres folyamatot jelenti, amellyel hazatérhetünk, vissza Istenhez. Ha valaki meg akar szabadulni az anyagi lét gyötrelmeitől, hozzá kell kezdenie az odaadó szolgálathoz, hogy gyorsan elérje ezt a célt.