Please join, like or share our Vanipedia Facebook Group
Go to Vaniquotes | Go to Vanisource | Go to Vanimedia


Vanipedia - the essence of Vedic knowledge

PL/Prabhupada 0779 - Nie możesz stać się szczęśliwy w miejscu, które jest przeznaczone do nieszczęścia

From Vanipedia


Nie możesz stać się szczęśliwy w miejscu, które jest przeznaczone do nieszczęścia
- Prabhupāda 0779


Lecture on SB 6.1.19 -- Denver, July 2, 1975

Tak więc jest to zysk osoby świadomej Kṛṣṇy. Kṛṣṇa jest tak atrakcyjny, że ​​jeśli ktokolwiek chociaż raz całkowicie zajmie swój umysł myśleniem o Kṛṣṇie i podporządkowaniu się Mu, wówczas natychmiast zostaje ocalony od wszelkich przykrych aspektów tego materialnego życia. To jest nasza doskonałość życia. W taki czy inny sposób, podporządkowujemy się lotosowym stopom Kṛṣṇy. Zostało tutaj podkreślone sakṛt. Sakṛt oznacza "tylko raz". Jeśli więc tak dużą korzyść odnosimy jedynie raz myśląc o Kṛṣṇie, możemy sobie zatem wyobrazić ci, którzy są zawsze zaangażowani w myślenie o Kṛṣṇie poprzez intonowanie mantry Hare Kṛṣṇa, jaka jest ich pozycja.

Są bardzo bezpieczni, tak bardzo, że mówi się, na te yamaṁ pāśa-bhṛtaś ca tad-bhaṭān svapne 'pi paśyanti (SB 6.1.19). Svapna oznacza śnienie. Śnienie jest nieprawdziwe. Ujrzenie Yamadūtów, wykonujących rozkazy Yamarāja, nadzorcy śmierci ... Zobaczenie ich twarzą w twarz ... W chwili śmierci, gdy umiera bardzo grzeszny człowiek, widzi Yamarāja lub tych którzy wykonują rozkazy Yamarāja. Wyglądają bardzo przerażająco. Czasami człowiek na łożu śmierci staje się przerażony, woła: "Ratuj mnie, ratuj mnie". Zdarzyło się to także Ajāmili. Opowiemy o tym później. Ale on został ocalony. Został ocalony dzięki swoim przeszłym działaniom w świadomości Kṛṣṇy. Tę historię omówimy później.

Jest to więc najbezpieczniejsza pozycja. W przeciwnym razie ten materialny świat jest pełen niebezpieczeństw. Jest to niebezpieczne miejsce. Jest powiedziane w Bhagavad-gīcie, duḥkhālayam. To jest miejsce nieszczęść. Nie możesz stać się szczęśliwy w miejscu, które jest przeznaczone do nieszczęść. Musimy to zrozumieć. Kṛṣṇa mówi, Najwyższa Osoba, duḥkhālayam aśāśvatam (BG 8.15): ten materialny świat jest miejscem nieszczęśliwych warunków. I także aśāśvatam, nietrwały. Nie możesz pozostać. Nawet jeśli zawrzesz kompromis: "Nieważne, że jest to miejsce nieszczęść. Dostosuję się i zostanę tutaj ... "

Ludzie są tak bardzo przywiązani do tego materialnego świata. Mam praktyczny przykład, doświadczenie. W 1958 lub 57, kiedy po raz pierwszy opublikowałem tę książkę "Łatwa podróż na inne planety", poznałem jednego dżentelmena. Był bardzo entuzjastyczny, "Więc możemy udać się na inną planetę? Dajesz takie informacje?" "Tak." "I jeśli udasz się tam, to nie wrócisz." "Nie, nie, w takim razie nie chcę tam iść." Powiedział, że cała idea jest taka, że ​​jedziemy na inną planetę, tak jak oni robią zabawę: oni lecą na planetę Księżyc. Ale nie mogli tam zostać. Wracają. To jest postęp naukowy. A jeśli się tam udasz, dlaczego nie chcesz tam zostać? Czytałem w gazecie, że kiedy rosyjscy astronauci udali się na księżyc, to patrzyli w dół: "Gdzie jest Moskwa?"