PL/Prabhupada 1061 - W Bhagavad-gicie nadrzędnym tematem jest zrozumienie pięciu różnych prawd



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Zatem Pan Kryszna pojawia sie, "yada yada hi dharmasya glanir bhavati" (BG 4.7) zeby ustanowic prawdziwy cel zycia. Kiedy czlowiek zapomina o prawdziwym celu zycia, wypelnieniu misji ludzkiej formy zycia, to nazywa sie "dharmasya glanih", niewypelnieniem obowiazku ludzkiej istoty. Dlatego w takich warunkach, sposrod wielu, bardzo wielu ludzi, ten, kto stara sie przebudzic ze snu ignorancji, dla niego przeznaczona jest ta Bhagavad-gita. Jestesmy niczym pozarci przez tygrysice niewiedzy, wiec Pan, ze Swojej bezprzyczynowej laski dla zywych istot, a w szczegolnosci dla istot ludzkich, wypowiedzial Bhagavad-gite, czyniac Swojego przyjaciela Arjune uczniem.

I on, bedac towarzyszem Pana Kryszny, z penoscia znajdowal sie ponad wszelka ignorancja. Jednak podczas bitwy na polu Kuruksetra zostal nia ogarniety po to, azeby moc zapytac Najwyzszego Pana o problemy zycia i zeby Pan mogl w ten sposob je wytlumaczyc z korzyscia dla czlowieka; aby ten mogl ulozyc sobie plan na zycie i dzialac w taki sposob, zeby misja jego zycia w ludzkiej formie mogla byc doskonala.

Tak wiec w tej Bhagavad-gicie nadrzednym tematem jest poznanie pieciu roznych prawd. Pierwsza z nich jest: kim jest Bog. To jest wstepne studium nauki o Bogu. Ta nauka o Bogu jest tutaj wyjasniona. Nastepna prawda jest: konstytucjonalna pozycja zywej istoty, jivy. "Isvara and jiva." Pan, Najwyzszy Pan, nazywany jest "isvara." Isvara znaczy kontroler, a jiva, zywe istoty... zywe istoty nie sa isvara lub kontrolerami. One sa kontrolowane. Jezeli w sztuczny sposob powiem: " Nie jestem kontrolowany, jestem wolny", to nie bedzie to swiadczylo o mojej inteligencji. Zywe istoty sa kontrolowane w kazdych warunkach. A przynajmniej podlegaja kontroli w stanie uwarunkowania. Zatem w Bhagavad-gicie tematem wiadacym jest zrozumienie isvary (najwyzszego kontrolera), wiedza o kontrolowanych zywych istotach oraz prakrti, materialnej naturze. Jako czwarty jest czas lub dlugosc trwania wszechswiata (przejawu materialnej natury) oraz wieczny czas. i "karma". Karma oznacza dzialanie. Caly wszechswiat i cala ogromna kosmiczna manifestacja cechuje sie ciaglym dzialaniem. W szczegolnosci zywe istoty, one angazuja sie w rozmaite czynnosci. Tak wiec powinnismy dowiedziec sie z Bhagavad-gity: "isvara"- kim jest Bog; "jiva"-czym sa zywe istoty; "prakrti"-czym jest ta kosmiczna manifestacja, jak jest ona kontrolowana poprzez czas oraz czym jest dzialanie.

Zas sposrod tych pieciu tematow, Bhagavad-gita podaje, ze Najwyzsza Osoba Boga, Kryszna, Brahman lub Paramatma... Mozecie uzyc kazdego z tych okreslen, ale istnieje najwyzszy kontroler. I nikt go nie przewyzsza. Zywe istoty sa jakosciowo podobne do niego. Pan ,najwyzszy kontroler, czuwa nad sprawami wszechswiata, nadzoruje materialna nature... to bedzie wyjasnione w nastepnych rozdzialach Bhagavad-gity, jak natura materialna nie jest niezalezna. Dziala ona pod przewodnictwem Najwyzszego Pana. "Mayadhyaksena prakrtih suyate sa-caracaram" (BG 9.10) "Ta materialna natura dziala pod moim nadzorem", mayadhyaksena, "pod moim nadzorem."