SK/Prabhupada 0779 - Nemôžete byť šťastní na mieste, ktoré je určené na utrpenie

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Predchádzajúca stránka - video 0778
Nasledujúca stránka - video 0780 Go-next.png

Nemôžete byť šťastní na mieste, ktoré je určené na utrpenie
- Prabhupāda 0779


Lecture on SB 6.1.19 -- Denver, July 2, 1975

Tak toto je profit osoby vedomej si Kṛṣṇu. Kṛṣṇa je tak príťažlivý, že ak niekto iba raz úplne použil svoju myseľ na myslenie na Kṛṣṇu a odovzdanie, tak sa ihneď stane zachráneným od všetkých nešťastných podmienok tohoto hmotného života. Tak to je dokonalosť nášho života. Tak či onak, odovzdáme sa lotosovým nohám Krišnu. Tak tu je potrebné zdôrazniť, sakṛt. Sakṛt znamená "len raz." Tak ak je toľko zisku jednoducho z jedného myslienia na Kṛṣṇu, potom si môžeme predstaviť, tí, ktorí sú neustále zapojení v myslení na Kṛṣṇu spievaním Hare Kṛṣṇa mantry, aká je ich pozícia.

Sú veľmi v bezpečí, a to natoľko, že sa hovorí, na te yamaṁ pāśa-bhṛtaś ca tad-bhaṭān svapne 'pi paśyanti (SB 6.1.19). Svapna znamená snívanie. Snívanie je falošné. Vidieť Yamadūtov alebo nositeľov príkazov Yamarāja, vládcu smrti ... Vidieť ich tvárou v tvár ... V čase smrti, keď jeden veľmi hriešny človek zomiera, vidí Yamarāja alebo nositeľov príkazov Yamarāja. Sú veľmi divoko vyzerajúci. Niekedy človek na smrteľnej posteli sa začne veľmi báť, plače, "Zachráň ma, zachráň ma." To sa tiež stalo Ajāmilovi. O tomto príbehu si povieme neskôr. Ale bol zachránený. Za svoje predchádzajúce činnosti vo vedomí Kṛṣṇu, bol zachránený. K tomu príbehu sa dostaneme neskôr.

Tak toto je najbezpečnejšia pozícia. Inak, tento hmotný svet je plný nebezpečenstva. Je to nebezpečné miesto. Hovorí sa o tom v Bhagavad-gīte, duḥkhālayam. Je to miesto utrpenia. Nemôžete sa stať šťastnými na mieste, ktoré je určené na utrpenie. To musíme pochopiť. Kṛṣṇa hovorí, Najvyššia Osobnosť, že duḥkhālayam aśāśvatam (BG 8.15): tento hmotný svet je miestom nešťastných podmienok. A tiež aj aśāśvatam, nie je trvalé. Nemôžete tu zostať. Dokonca aj keď urobíte kompromis, že "Nevadí, že je to miesto nešťastia. ja sa prispôsobím a zostanem tu ... "

Ľudia tak lipnú na tomto hmotnom svete. Mám praktický príklad, skúsenosť. V roku 1958 alebo '57, keď som prvýkrát publikoval túto knihu, Ľahká cesta na iné planéty, tak som sa stretol s jedným pánom. Bol veľmi nadšený, "Takže môžeme ísť na inú planétu? Dávate takéto informácie?" "Áno." "A keď pôjdete, nevrátite sa späť." "Nie, nie, potom nechcem ísť." (Smiech) Povedal, že celá myšlienka je ísť na inú planétu, tak ako si robia srandu: idú na Mesiac. Ale nemôžu tam zostať. Idú naspäť. To je vedecký pokrok. A keď tam idete, prečo tam nezostanete? A čítal som v novinách, že leteli ruskí kozmonauti, pozerali sa dole, "Kde je Moskva?" (Smiech)