TR/Prabhupada 0153 - Edebi Katkıyla, Kişinin Zekası Test Edilir

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0152
Sonraki Sayfa - Video 0154 Go-next.png

Edebi Katkıyla, Kişinin Zekası Test Edilir - Prabhupāda 0153


Interview with Newsweek -- July 14, 1976, New York

Muhabir: Bahsettiğiniz üç fonksiyonun üzerinden geçebilir misiniz - yemek, uyku ve cinsellik, ve spiritüel aydınlama arayan insanlara bu yolda yardımcı olabilecek ne ipuçları verebileceğinizi söyler misiniz?

Prabhupāda: Evet. Evet, bunlar bizim kitaplarımız. Bizim kitaplarımız. Anlamamız gereken yeterince mesele var. Bir dakika içinde anlayabileceğiniz bir şey değil.

Muhabir: Çok az uyuduğunuzu anlıyorum. Bir gecede üç dört saat uyuyorsunuz. Spiritüel olarak farkındalık kazanan hetrhangi bir kişinin gerçekleştireceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Prabhupāda: Evet, Gosvāmīlerin davranışlarından görüyoruz. Pratik olarak maddi hiç bir gereksinimleri yoktu. Yemek, uyumak, çiftleşmek ve savunmak, pratik olarak onlar için bunlar yoktu. Onlar sadece Kṛṣṇa işi ile meşgulduler.

Muhabir: Ne ile meşgulduler?

Rāmeśvara: Kṛṣṇa'nın işi ya da Tanrı'nın hizmeti.

Bali-mardana: Önceki ruhani liderlerden örnek veriyor.

Muhabir: Benim merak ettiğim şey neden... Üç ya da dört saat uykunun yeterli bir süre olduğunu mu bulmuş?

Bali-mardana: Başka bir deyişle, neden... Neden üç dört saat uyuduğunuzu soruyor. O standarda nasıl ulaştınız?

Prabhupāda: Yapay olarak değil. Daha çok spiritüel faaliyetle meşgul oldukça, maddi faaliyetlerden o kadar özgürleşirsiniz. Test budur.

Muhabir: Ve şu sonuca vardınız...

Prabhupāda: Hayır, kendimle ilgili konuşmuyorum, ama test budur. Bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syāt (SB 11.2.42). Eğer bhakti'de, spiritüel yaşamda ilerlerseniz, maddi hayata daha az ilgi duyarsınız.

Muhabir: Sizce dünyadaki çeşitli insanlar arasında fark var mı? Başka bir deyişle, sizce Hintliler Avrupalılara kıyasla, Kṛṣṇa bilincinde olmaya daha çok eğimliler mi?

Prabhupāda: Hayır, herhangi zeki biri Kṛṣṇa bilincinde olabilir. Bunu daha önce de anlattım, biri zeki olmadığı sürece Kṛṣṇa bilincine gelemez. Herkese açık. Ama zekanın farklı seviyeleri var. Avrupa'da, Amerika'da zekiler ama zekalarını maddi amaçlar için kullanıyorlar. Ve Hindistan'da zekalarını spiritüel amaçlar için kullanıyorlar. Bu sebeple spiritüel standardı yüksek hayatlar, kitaplar ve yazınlar bulabiliyorsunuz. Vyāsadeva gibi. Vyāsadeva'nın bir aile hayatı da vardı, ama ormanda yaşıyordu ve yazına olan katkısına bir bakın. Başkası hayal bile edemez. Yazına olan katkısı ile kişinin zekası ölçülür. Maddi dünyadaki büyük kimseler, bilim adamları, filozoflar, tamirciler bile, büyük bedenleri ile değil yazılarıyla ve katkılarıyla bilinirler.