TR/Prabhupada 0152 - Günahkar Bir Adam Krişna Bilinçli Olamaz

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0151
Sonraki Sayfa - Video 0153 Go-next.png

Günahkar Bir Adam Krişna Bilinçli Olamaz - Prabhupāda 0152


Lecture on BG 1.31 -- London, July 24, 1973

Herkes bu Gṛha-kṣetra-sutāpta-vittaiḥ (SB 5.5.8) ile, aile hayatı ve araziye sahip olup mutlu olmak istiyor. O zamanlarda endüstri yoktu. Bu yüzden endüstriden bahsedilmemiş. Arazi. Eğer araziniz olursa o zaman yiyecek üretebilirsiniz. Ama aslında bizim hayatımız bu. Burada bu köyde çok fazla arazinin boş olduğunu görüyoruz ve oralarda ekin üretilmiyor. İnekleri kendilerine yemek yapıyorlar, zavallı hayvanları öldürüp yiyorlar. Bu iyi değil. Gṛha-kṣetra. O zaman gṛhastha olursunuz, eğer yiyeceğinizi topraktan elde ederseniz Gṛha-kṣetra olursunuz. Ve yiyeceğinizi üretip, çocuk babası olursanız, Gṛha-kṣetra-suta-āpta-vitta. Hint köylerinde fakir çiftçiler arasında hala bu sistem var, eğer çiftçi bir ineğe bakacak güçte değilse, evlenmiyor. Jaru ve garu. Jaru eş demek, ve garu da inek demek. Kişi bir ineğe bakabilecek durumdaysa bir eşe sahip olup ona bakabilir. Jaru ve garu. Çünkü eşiniz olursa çocuklarınız da olacaktır. Ama çocuklara inek sütü veremezseniz, çocuklar cılız ve sağlıksız olurlar. Yeterince süt içmeleri gerekir. Bu yüzden inek anne kabul edilir. Çünkü bir anne çocuğu doğurmuştur, diğeri de ona süt sağlar.

Herkes anne ineğe minnettar olmalıdır çünkü o süt verir. śāstraya göre yedi anne vardır. Ādau mātā, gerçek anne, bedeninden doğduğum annedir. Ādau mātā annedir. Guru-patnī, öğretmenin eşidir. O da annedir. Ādau mātā guru-patnī, brāhmaṇī. Brāhmaṇa'nın eşi, o da annedir. Ādau mātā guru-patnī brāhmaṇī rāja-patnikā, kraliçe de annedir. Kaç oldu? Ādau mātā guru-patnī brāhmaṇī rāja-patnikā, sonra dhenu. Dhenu inek demektir. O da annedir. Ve dhātrī. Dhātrī hemşire demektir. Dhenu dhātrī tathā pṛthvī, dünya da. Dünya da annedir. Genelde insanlar memleketleriyle, doğdukları yer ile ilgileniyorlar. Bu iyi bir şey. Ama aynı zamanda anne inek ile de ilgilenmeleri gerekir. Ama anneye bakmıyorlar. Bu yüzden günahkar oluyorlar. Acı çekmeliler. Savaş, salgın hastalık ve kıtlık olmalı. İnsanlar günahkar olmaya başladığı zaman, doğanın azabı hemen gelecektir. Bundan kaçamazsınız.

Bu yüzden Kṛṣṇa bilinci hareketi tüm sorunların çözümüdür. İnsanlara nasıl günahkar olmayacaklarını öğretmek. Çünkü günakhar biri Kṛṣṇa bilincinde olamaz. Kṛṣṇa bilinicnde olmak demek, tüm günahkar aktivitelerden vazgeçmek demektir.