HU/SB 7.2.39


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


39. VERS

ya icchayeśaḥ sṛjatīdam avyayo
ya eva rakṣaty avalumpate ca yaḥ
tasyābalāḥ krīḍanam āhur īśituś
carācaraṁ nigraha-saṅgrahe prabhuḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yaḥ—aki; icchayā—akarata által (anélkül hogy bárki kényszerítené); īśaḥ—a legfelsőbb irányító; sṛjati—teremti; idam—ezt (az anyagi világot); avyayaḥ—úgy marad, ahogy van (nem veszti el saját létét amiatt, hogy oly sok anyagi megnyilvánulást teremtett); yaḥ—aki; eva—valóban; rakṣati—fenntartja; avalumpate—megsemmisíti; ca—szintén; yaḥ—aki; tasya—Övé; abalāḥ—ó, szegény asszonyok; krīḍanam—a játéka; āhuḥ—mondják; īśituḥ—az Istenség Legfelsőbb Személyiségének; cara-acaram—mozgó és mozdulatlan; nigraha—a pusztulásban; saṅgrahe—vagy a védelemben; prabhuḥ—teljes mértékben képes rá.


FORDÍTÁS

A fiú így szólt az asszonyokhoz: Ó, gyenge nők! Csakis az elpusztíthatatlan Istenség Legfelsőbb Személyiségének az akarata teremti, tartja fenn és semmisíti meg újra az egész világot. Ez a védikus tudomány álláspontja. Ez az anyagi teremtés, amely mozgó és mozdulatlan dolgokból áll, pontosan olyan, mint az Úr játékszere. Mivel Ő a Legfelsőbb Úr, tökéletesen alkalmas arra is, hogy pusztítson, és arra is, hogy védelmezzen.


MAGYARÁZAT

Ezzel kapcsolatban a királynőkben felmerülhet a következő kétely: „Ha férjünket az Istenség Legfelsőbb Személyiség megóvta az anyaméhben, miért nem védte meg most?” Erre a kérdésre a válasz így hangzik: ya icchayeśaḥ sṛjatīdam avyayo ya eva rakṣaty avalumpate ca yaḥ. Az Istenség Legfelsőbb Személyiségének a cselekedeteit nem lehet megkérdőjelezni. Az Úr mindig független, ezért védelmezni és pusztítani egyaránt képes. Ő nem a mi utasításainkat hajtja végre; azt tesz, amit akar. Ez teszi Őt a Legfelsőbb Úrrá. Nem valaki másnak a kérésére hozza létre ezt az anyagi világot, és ezért ha úgy akarja, mindent megsemmisíthet. Ez az Ő legfelsőbb hatalma. Ha valaki azt kérdezi, miért tesz így, a válasz az, hogy megteheti, mert Ő a legfelsőbb. Senki sem kérdőjelezheti meg cselekedeteit. Ha valaki azt kérdezi, hogy mi a célja ennek a bűnös teremtésnek és megsemmisülésnek, a válasz az, hogy az Úr, hogy bebizonyítsa mindenhatóságát, megtehet bármit, és senki sem vonhatja kérdőre Őt. Ha felelősségre lehetne vonni azzal kapcsolatban, hogy miért tesz valamit és miért nem, akkor legfelsőbb hatalma csorbát szenvedne.