HE/Prabhupada 0094 - שיעורי הבית שלנו הם לחזור על המילים של קרישנה

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
לדף הקודם - וידאו 0093 Go-previous-rtl.png
Go-next-rtl.png לדף הבא - וידאו 0095

שיעורי הבית שלנו הם לחזור על המילים של קְרּישְׁנַּה
- פרבהופאדה 0094


הרצאה על ב.ג. 1.20 - לוֹנְדוֹן, ה-17 בְּיוּלי, 1973

מֵחֲיֵי בַּטָלָה אדם לא יכול לחקור אודות האל או להבין אותו. חזרנו על הפסוק מספר פעמים:

יֵשָׁאםּ תוַ אנְתַה-גַתַםּ פָּאפַּםּ
גַ'נָאנָאםּ פּוּנְּיַה-קַרְמַנָּאם
תֵה דְוַנְדְוַה-מוֹהַה-נִירמוּקְתָא
בְּהַגַ'נְתֵה דְרּידְהַה-וְרַתָאהּ
(ב.ג. 7.28)

פָּאפִּים: או אנשים הוללים, אין באפשרותם להבין. הם מבינים, רק חושבים "קְרּישְׁנַּה הוא בְּהַגַוָאן, לכן גם אני בְּהַגַוָאן. הוא אדם רגיל, אולי קצת חזק, באופן היסטורי מאוד מפורסם. אז הוא, אחרי הכל, אַדָּם. גם אני אדם. אז למה אני לא אלוהים?" זו המסקנה של הָאַבְּהַקְתוֹת - הלא-דבקים ואנשי הֶעָווֹן.

אז כל אחד שמכריז על עצמו כאלוהים-עלי-אדמות, דְּעוּ מִיַד שהוא החוטא הגדול ביותר. ואם תחקרו את חייו הפרטיים, תראו שהוא הולל מספר אחת. זה המבחן. אחרת איש לא יאמר - אני אלוהים - זאת מחשבת שווא. איש. כל אדם בר-סגולה יימנע מכך. הוא יודע, "מה אני? אני בן-אדם רגיל. איך אני מתיימר לקחת מקומו של האל?" והם הופכים למפורסמים בקרב אֱוילִים. כפי שזה מצויין בַּשְׂרִימַד-בְּהָאגַוַתַם: שְׂוַה-וידּ-וַרָאהוֹשְׁטְרַה קְהַרַיְהּ (שׂ.ב. 2.3.19) מה הפסוק הזה? "אוּשְׁטְרַה-קְהַרַיְהּ, סַמְסְּתוּתַהּ פּוּרוּשַׁהּ פַּשׂוּהּ". הם... בעולם הזה אנו רואים אנשים גדולים רבים, אנשים דגולים לכאורה, והם מאוד ראויים לשבח בעיני הציבור הכללי. אז הבְּהָאגַוַתַה אומרת, שכל מי שאיננו דָּבֵק, מי שאינו מזמר לעולם את המנטרה הַרֵא קְרּישְׁנַּה, עשוי להיות אדם דַּגוּל מאוד על פי האומדן של הָשׁוֹטִים, אלא שאינו יותר מאשר בעל-חיים. חיה. אז, שְׂוַה-וידּ-וַרָאהַה-אוּשְׁטְרַה-קְהַרַיְהּ - "אז איך אפשר לומר כזה איש דַּגוּל. מדבריך הרי זו חיה."

העסק שלנו הוא משימה חסרת תודה. אנחנו אומרים שכל אדם שאינו דָּבֵק, הוא שׂוֹטֵה. אנו אומרים באופן כללי. זו מילה קשה מאוד, אבל אנו מוכרחים להשתמש בה. מרגע שאנו רואים שהוא לא דָּבֵק של קְרּישְׁנַּה, אז הוא שׁוֹטֵה. איך אנחנו אומרים? הוא לא האויב שלי, אבל אנו צריכים לומר כיוון שזה מצויין מפי קְרּישְׁנַּה. אם אנו באמת מודעים לְקְרּישְׁנַּה, אז העסק שלנו הוא לחזור על המילים של קְרּישְׁנַּה. זה הכל.

מה ההבדל בין נציג של קְרּישְׁנַּה ומי שאיננו מייצג? הנציג של קְרּישְׁנַּה פשוט יחזור על מה שֶׁקְּרּישְׁנַּה אומר. זה הכל. הוא הופך לנציג. הוא לא דורש הרבה כישורים. אתה חוזר בְּפַשְׁטוּת מתוך שכנוע מוצק. כפי שֶׁקְרּישְׁנַּה אומר: סַרְוַה-דְהַרְמָאן פַּריתְיַגְ'יַה מָאם אֵקַםּ שַׂרַנַּםּ וְרַגַ'ה (ב.ג. 18.66). אז מי שקיבל עובדה זו, "אם אתמסר לְקְרּישְׁנַּה, העסק שלי בְּשַׁלְמוּתוֹ יהיה מוצלח," הוא הנציג של קְרּישְׁנַּה. זה הכל.

אתה לא צריך להיות משכיל מאוד, מחונך, או מתקדם. פשוט אם אתה מקבל את מה שֶׁקְרּישְׁנַּה אומר... בדיוק כמו מה שֶׁאַרְג'וּנה אמר: סַרְוַם אֵתַם רּיתַם מַנְיֵה יַד וַדַסי קֵשַׂוַה: (ב.ג. 10.14) "קְרּישְׁנַּה יקר שלי, קֵשַׂוַה, כל מה שאתה אומר, אני אקבל זאת, בלא כל שינוי." - זהו הַבְּהַקְתַה. לכן אַרְג'וּנַה נקרא, "בְּהַקְתוֹ' סי". זה העסק של הַבְּהַקתַה. למה שאחשוב את קְרּישְׁנַּה לִכְמוֹתִי, אדם רגיל? זה ההבדל בין בְּהַקְתַה וְלֹא-בְּהַקְתַה. בְּהַקְתַה יודע "אני חסר משמעות, ניצוץ קטן של קְרּישְׁנַּה. קְרּישְׁנַּה הוא אישיות אינְדיוִידוּאָלית. גם אני אישיות אינְדיוִידוּאָלית. אבל כשאנו שוקלים את הכוח שלו ואת שלי, אני חסר-משמעות לעומתו." זאת ההבנה של קְרּישְׁנַּה.

אין כל קושי. אדם פשוט חייב להיות כֵּן, לא הוֹלֵל. אֶלָּא איש חוֹטֵא לא יכול להבין אותו. הָאִישׁ הַחוֹטֵא, הוא יאמר, "הוֹ, קְרּישְׁנַּה הוא גם אדם. גם אני אדם. למה אֲנִי לא אלוהים? הוא פשוט אלוהים? לא, אני גם. אני אלוהים. אתה אלוהים, אתה אל, כל אלוהים." בדיוק כמו שֶׁוּיוֵקָאנַנְדַה אמר, "למה אתם מחפשים אחר האל? אתם לא רואים כל כך הרבה אלים מתבטלים ומשוטטים ברחובות? אתם רואים. זאת הבנת אלוהים שלו. זו הבנת אלוהים שלו. והוא הפך לאדם גדול: "הוֹ, הוא רואה את אלוהים בכל."

הטפשות הזאת, הָאיוֶולֶת, מתפשטת בכל רחבי העולם. אדם לא יודע מהו אלוהים, איזה עוצמה יש לאלוהים, למה אלוהים התכוון. הם מקבלים איזה שוטה בתור אלוהים. בימים אלו, זה מתרחש. שוטה נוסף בא. גם הוא מכריז על עצמו כאלוהים. אז זה הפך לדבר מה זול מאוד. אבל אין להם שֶׂכֶל לחשוב "אני טוען לאלוהות, אך איזה כוח כבר יש לי?"

אז זאת התעלומה. זו התעלומה. בלי להפוך לְדָבֵק, התעלומה של הבנת אלוהים אינה אפשרית. וְקְרּישְׁנַּה אמר בַּבְּהַגַוַד-גִיתָא איך אדם יכול לדעת אותו: בְּהַקְטְיָה מָאם אַבְּהִיגָ'אנָאתִי יָאוָואן יַשׂ צָ'אסְמִי תַתְּוַתַהּ (ב.ג. 18.55) - רק באמצעות דְּבֵקוּת, פשוט. הוא יכול היה לומר, "על ידי ידע גבוה, עליון" או "על ידי תהליך הַיּוֹגָה" או "על ידי פעילות, להפוך לְקַרְמִי גדול מאוד, פועל, אדם יכול להבין אותי." לא, הוא לא אמר זאת, לא אמר לעולם. אז הַקַּרְמִים, גְ'נָֿאנִים, יוֹגים, הם כולם טיפשים. הם לא מסוגלים להבין את קְרּישְׁנַּה. כולם שֹוֹטִים. קַרְמים שֹוֹטִים מדרגה שלישית, הַגְּ'נָאנים טיפשים מדרגה שנייה, וְהַיּוֹגים אֱוילִים מדרגה ראשונה. זה הכל.