HU/SB 3.2.5


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


5. VERS

pulakodbhinna-sarvāṅgo
muñcan mīlad-dṛśā śucaḥ
pūrṇārtho lakṣitas tena
sneha-prasara-samplutaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

pulaka-udbhinna–transzcendentális eksztázis okozta testi elváltozások; sarva-aṅgaḥ–a test minden része; muñcan–dörzsölve; mīlat–kinyitva; dṛśā–a szemekkel; śucaḥ–a fájdalom könnyei; pūrṇa-arthaḥ–teljesen elérni; lakṣitaḥ–így megfigyelve; tena–Vidura által; sneha-prasara–nagy szeretet; samplutaḥ–teljes mértékben megvalósít.


FORDÍTÁS

Vidura látta, hogy Uddhaván a teljes eksztázis miatt a transzcendentális testi elváltozások mind megmutatkoznak, és szeméről a távollét fájdalmának könnyeit próbálja letörölni. Megértette, hogy Uddhava tökéletesen megvalósította az Úr iránti végtelen szeretetet.


MAGYARÁZAT

Vidura, az Úr tapasztalt bhaktája az odaadó élet legmagasabb szintjének jeleit figyelte meg Uddhaván, és meggyőződött róla, hogy Uddhava az Isten iránti szeretet tökéletes síkját érte el. Az eksztatikus testi elváltozások a lelki szint megnyilvánulásai, s nem mesterséges tünetek, amelyeket a gyakorlat fejleszt ki. Az odaadó szolgálatban a fejlődés három szinten keresztül történik.

  • Az első szint az, amikor az ember követi az odaadó szolgálat törvényei által előírt szabályokat,
  • a második az, amikor megismeri és megvalósítja a szilárd odaadó szolgálatot,
  • az utolsó szint pedig az, amikor eléri a transzcendentális testi megnyilvánulások jellemezte eksztázist.

A folyamat kezdetét az odaadó szolgálat kilenc különféle módja, többek között a hallgatás, az ismétlés és az emlékezés jelenti. Az Úr dicsőségének és kedvteléseinek rendszeres hallgatásával a tanítvány szíve lassan tisztulni kezd a szennyeződésektől. Minél inkább megszabadulunk a tisztátalanságoktól, annál szilárdabbak leszünk az odaadó szolgálatban. Tevékenységünk fokozatosan megszilárdul, kialakul az erős hit, az íz, a megvalósítás és a tapasztalás    –    egyik a másik után. A fokozatos fejlődés különféle síkjain át az Isten iránti szeretet eléri a legmagasabb szintet. E legmagasabb szinten további jellemzők figyelhetők meg    –    szeretet, düh és ragaszkodás    –,    melyek különleges esetekben fokozatosan elvezetnek a mahā-bhāva szintig, amelynek elérése az élőlények számára általában nem lehetséges. Az Úr Śrī Caitanya Mahāprabhun, az Isten iránti szeretet megtestesülésén minden ilyen jellemző megmutatkozott.

A Bhakti-rasāmṛta-sindhuban Śrīla Rūpa Gosvāmī, az Úr Śrī Caitanya Mahāprabhu legfőbb tanítványa módszeresen leírja e transzcendentális tüneteket, amelyek az olyan tiszta bhakták esetében figyelhetők meg, mint például Uddhava. A Bhakti-rasāmṛta-sindhunak elkészítettük egy összefoglaló tanulmányát Az odaadás nektárja címmel, melyből az olvasó részletesen megismerheti az odaadó szolgálat tudományával kapcsolatos tudnivalókat.